Podľa klimatológov je pritom práve obmedzenie spotreby uhlia a čo najrýchlejší prechod na bezuhlíkovú ekonomiku v súčasnosti už zrejme jedinou možnosťou, ako predísť katastrofickému scenáru, že sa Zem vďaka klimatickým zmenám stane neobývateľná.
"Je jedna vec, ku ktorej sa nezaviažeme, a to sú nezodpovedné pracovné miesta likvidujúce a ekonomiku poškodzujúce ciele, o ktorých sa hovorí," vyhlásil Morrison. Austrália podľa neho nezmení svoju politiku ani napriek "panike", ako premiér charakterizoval volanie po zmenách vo svetovom hospodárstve, ktoré by mohli zabrániť najhoršiemu.
Austrália bola - spolu s Ruskom, Čínou, Brazíliou či Saudskou Arábiou - jednou z mála krajín, ktoré na decembrovom výročnom klimatickom summite v Madride tvrdohlavo trvali na tom, že nezmenia svoju súčasnú politiku v oblasti ochrany životného prostredia, a ktoré sa stoj čo stoj odmietajú vzdať uhlia. Argumentujú pritom najmä neželaným vplyvom požadovaných reforiem na domáce hospodárstvo. Vďaka týmto krajinám summit skončil krachom a krajiny na ňom neprijali žiadnu dohodu, ktorá by mohla zabrániť rapídnemu zhoršovaniu klimatickej krízy.