Ani zima im neprekáža. Zoologická záhrada v Bratislave sa teší novým prírastkom. Narodilo sa v nej hneď niekoľko druhov mláďat, medzi nimi dokonca také, ktoré sa vo voľnej prírode nenachádzali už roky!
Na svet prišlo v závere tohto roka nielen niekoľko antilop, ale rozrástla sa aj rodinka gibona zlatolíceho. Rodičom Oliverovi a Banny sa narodilo mláďatko, ktorého pohlavie bude jasné až počas dospievania. Všetky sú zdravé a tešia sa zo života.
Antilopy nilgau
Dvojvaječné dvojičky antilopy nilgau sa narodili 20. októbra. Samček dostal meno Kumkum a samička Layvati. Už 8. decembra k nim pribudol ďalší samček. Je to najväčšia ázijská antilopa, ktorá sa vyskytuje v Indii, Nepále a Pakistane. Názov nilgau znamená „modrý býk“. Samce sú väčšie s tmavosivými rožkami dlhými 25 až 30 cm a majú modrosivú srsť. Samice sú menšie, nemajú rohy a sú hnedé.
Oryx arabský
Malá samička tejto púštnej antilopy prišla na svet 11. decembra. Zviera je zaujímavé tým, že v hlave má špeciálny systém ochladzovania krvi, aby sa mu neprehrial mozog. Začiatkom 70. rokov 20. stor. boli oryxy vyhubené. Vďaka chovným záchranným programom a postupnému navráteniu jedincov zo zoo do prírody sa ich podarilo v prírode stabilizovať. Od roku 2011 je zaradený medzi zraniteľné druhy.
Dikdik Kirkov
Dikdiky, rovnako ako oryxy, mali v tomto roku niekoľko mláďat. Samička tejto najmenšej antilopy na svete sa narodila 16. novembra. Dikdik dosahuje v kohútiku výšku len cca 35 cm. Toto milé malé zvieratko je bylinožravec, aktívne je najmä v noci. V zoo ich môžete vidieť aj cez deň ako sa naháňajú alebo odpočívajú. Sú také malé, že ich vo výbehu ľahko prehliadnete.
Gibon zlatolíci
Oliver a Banny sa stali rodičmi 19. novembra. Ich mláďatko sa narodilo málo osrstené a dožlta sfarbené. Až približne po roku postupne zmení farbu na čiernu. Ak ide o samca, ostane čierny po celý život, samice sa v období dospievania prefarbia späť na žltohnedú s čiernou čiapočkou. Preto pohlavie mláďatka sa dá určiť až neskôr. Gibony zvládajú v korunách stromov skoky dlhé až do 10 metrov! Ak si samec hľadá partnerku, spieva sólo, keď už žijú jedince ako pár, nôtia si zamilované dueto.
Sitatunga západná
Dva nové prírastky má aj Sitatunga západná. Samičky sa narodili 26. novembra a 1. decembra. Sú to antilopy obývajúce močariská a mokrade strednej a západnej Afriky. Samica je svetlejšie sfarbená s bielymi pruhmi a fľakmi, samček je tmavý s mierne špirálovitými rohmi, ktoré dosahujú až 90 cm. Živia sa vodnými rastlinami, výhonkami, listami drevín a drobným ovocím.