O prípade, ktorý sa stal v stredu, v piatok informoval server BBC.
Dvadsaťšesťročný Rakúšan sa vybral na 2112 metrov vysokú horu Pleschnitzzinken v pohorí Schladmingské Taury. Keď sa do neskorého popoludnia nevrátil, ohlásil to jeho známy o 16:50 polícii. Povedal, že sa mu pokúšal dovolať, ale jediné, čo zo slúchadla počul, boli škrípavé zvuky.
Horská služba s horskou políciou spustili záchrannú operáciu, do ktorej bolo zapojených asi 20 ľudí a tiež psi schopní nájsť človeka pod masou snehu. O 19:23, po piatich hodinách od pádu lavíny, záchranári skialpinistu lokalizovali vďaka lavínovej sonde, takzvanému "pípaču", ktorý mal pri sebe. Lyžiar bol v hĺbke asi jedného metra a po vyhrabaní bol schopný aj napriek silnému podchladeniu s horskou službou komunikovať.
Stefan Schrock zo štajerskej horskej služby prípad označil za mimoriadne šťastie v nešťastí, ktoré skialpinistu postretlo. "Pod snehom mal dostatočnú vzduchovú bublinu, takže mal kyslík a mohol dýchať," povedal Schrock. "Zo štatistického hľadiska sa niečo také v Alpách stane raz za 20 rokov," dodal.
Schrock poznamenal, že pre záchranu je rozhodujúcich prvých 15 minút pod snehom, pretože potom nádej na prežitie kvôli nedostatku vzduchu prudko klesá. Vytvorenie dutiny je často dielom náhody, lebo aj menšia lavína dokáže pri pohybe človeka vyzliecť, tie silnejšie potom vyvracajú stromy a unášajú skalné bloky. Zavalený človek bez vzduchovej bubliny nie je schopný pohybu a ani nemá predstavu o svojej polohe.