Nerobte frajera, že vy tvrdé nezapíjate. Dehydratácia organizmu je jedným z dôvodov rannej opice. Doprajte si dostatočne veľa, najlepšie minerálky. Ovocné šťavy vám môžu spôsobiť pálenie záhy, príliš veľa sladkých sýtených nápojov zas zaťaží žalúdok.
Prvý pohár by ste si mali dať až po jedle, ale v zdravom objeme. Ak si dáte najprv zopár drinkov, výsledky môžu byť nečakane nepríjemné. Okrem opice na druhý deň vám aj počas oslavy môže byť ťažko, ak začnete jesť všetko zaradom a veľa. Môžu sa dostaviť ťažoba od žalúdka, bolesti brucha a kŕče, plynatosť, ale aj hnačky a vracanie. Gastroenterológovia varujú pred akútnou pankreatitídou či žlčníkovým záchvatom, čo môžu byť nečakane prudké reakcie organizmu na nestriedmosť.
Ďalším z vinníkov nevoľnosti je, že spolu s alkoholom vaše telo odbúrava aj vitamíny. Ak si pred začiatkom akcie dáte 1-2 multivitamíny, nič nepokazíte. V krajnom prípade to urobte ráno.
Pri veľkých problémoch vyhľadajte lekára
Jozef Klucho, lekár, špecialista z portálu gastroenterolog.com
Čas na návštevu lekára je vtedy, ak sú ťažkosti neznesiteľné. Také môžu byť napríklad prudké bolesti, vracanie krvi alebo čierna stolica. Aj miernejšie ťažkosti, ak trvajú dlhšie ako týždeň a neustupujú po diéte alebo samoliečbe, sú dôvodom na návštevu lekára.
Tomuto sa vyhnite
- nevolajte opití bývalým láskam
- nepíšte nadriadeným, čo si o nich myslíte
- nespievajte karaoke
- netancujte na stole ani pri tyči
- neflirtujte s každým