Nálety boli odplatou za sobotňajší bombový útok v somálskej metropole Mogadišo, kde na frekventovanom kontrolnom stanovišti vybuchla nálož umiestnená v nákladnom aute.
K zodpovednosti za útok v Mogadiše sa doposiaľ nikto neprihlásil, mnohí však z jeho spáchania upodozrievajú práve aš-Šabáb. K nedeľným náletom došlo neďaleko mesta Kunya-Barow v južnom Somálsku. Miestne médiá informovali, že pri nich zahynul aj prinajmenšom jeden vysokopostavený veliteľ aš-Šabábu. Do operácie boli zapojení aj príslušníci elitných somálskych síl.
Samotné Somálsko nedisponuje vojenskými dronmi, no spolieha sa v tomto smere na pomoc svojich spojencov. "Máme partnerov na medzinárodnej úrovni, ktorí nám pomáhajú v boji s terorizmom," uviedol jeden z nemenovaných zdrojov z tajných služieb. Somálske médiá informovali, že pri náletoch boli použité americké drony. USA podporuje v boji proti aš-Šabábu somálske sily, ako aj vojakov Africkej únie.
Mnohí obyvatelia Mogadiša prišli po sobotnom bombovom útoku darovať krv do niektorej z najväčších nemocníc v meste, v ktorých ošetrujú desiatky zranených. Somálsky premiér Hassan Ali Khaire informoval, že niektorí z ťažko zranených budú prevezení do zahraničných nemocníc.
Do Mogadiša podľa somálskej vlády i tureckých médií dorazilo v nedeľu turecké armádne lietadlo vezúce zdravotníkov, ktorí prišli pomôcť zraneným. Turecká štátna agentúra Anadolu informovala, že do Turecka bude zároveň týmto lietadlom prevezených 16 zranených a tiež telá dvoch tureckých občanov, ktorí zahynuli pri sobotňajšom útoku.
Aš-Šabáb, ktorý chce v Somálsku založiť islamský štát, pravidelne podniká útoky na vládne budovy a vojenské objekty, ale aj na hotely a reštaurácie. Skupinu sa v roku 2011 podarilo vytlačiť z veľkej časti hlavného mesta Mogadišo a odvtedy prišla aj o viacero svojich bášt. Jej príslušníci však stále ovládajú rozsiahle vidiecke oblasti a naďalej vedú partizánsku vojnu proti somálskym bezpečnostným silám.