Tlačová agentúra DPA to napísala s odvolaním sa na medializované správy. Izraelská televízia podľa nej v pondelok uviedla, že vláda židovského štátu si v predošlý deň vypočula v tejto záležitosti vyjadrenia národnobezpečnostného poradcu Meira Ben Šabata. Konzultácie majú pokračovať v stredu. Izrael ani Hamas tieto správy zatiaľ oficiálne nepotvrdili.
Podľa zverejnených informácií by malo byť súčasťou dohody udelenie povolení palestínskym pracovným silám z pásma Gazy na vstup do Izraela, rozšírenie zóny rybolovu pri pobreží tohto palestínskeho územia, ako aj možnosť výstavby plynovodu a dodávok zdravotníckeho vybavenia pre miestne nemocnice. Hamas by mal výmenou za to zabrániť ďalším raketovým útokom z pásma Gazy na Izrael a obmedziť protesty pozdĺž hraničného oplotenia.
Televízia uviedla, že cieľom Izraela je návrat do stavu spred marca 2018, keď sa v pásme Gazy začali masové pohraničné protesty. Strety s izraelskými silami si podľa údajov ministerstva zdravotníctva v Gaze odvtedy vyžiadali životy vyše 300 Palestínčanov a zranenia niekoľkých tisícov ďalších.
Organizátori protestov minulý štvrtok oznámili, že tieto akcie s postupne klesajúcou účasťou budú pozastavené do konca marca 2020. Následne ich chcú obnoviť s mesačnou namiesto týždennej periodicity. Palestínčania požadujú okrem iného uvoľnenie blokády pásma Gazy zo strany Izraela a Egypta, ale taktiež návrat palestínskych utečencov do dnešného Izraela.
Izrael a Hamas viedli od roku 2008 medzi sebou už tri vojny. A k vystreľovaniu rakiet z pásma Gazy a následným izraelským odvetám dochádza pomerne často aj napriek doterajšiemu prímeriu, ktoré sa podarilo dosiahnuť vďaka Egyptu a ktoré v novembri ukončilo dva dni prudkých bojov medzi ozbrojencami z pásma Gazy a izraelskou armádou.
Izrael, Európska únia i Spojené štáty zaraďujú Hamas medzi teroristické organizácie.