Informoval o tom v utorok belgický denník Le Soir s odvolaním sa na Organizáciu Spojených národov (OSN). Ako pripomenula agentúra DPA, množstvo zachyteného kokaínu v Európskej únii dosahuje v súčasnosti rekordnú úroveň. Podľa údajov Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDA) bolo v EÚ v roku 2017 zhabaných 140,4 tony tejto drogy.
V rámci programu na kontrolu kontajnerovej dopravy, ktorý vytvoril Úrad OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC) v spolupráci so Svetovou colnou organizáciou (WCO), sa v dodávateľských latinskoamerických krajinách podarilo v roku 2019 skonfiškovať viac ako 77 ton kokaínu, píše Le Soir s odvolaním sa na projektového koordinátora, bývalého belgického policajta Boba Van den Bergheho. Podľa neho bolo z tohto množstva "približne 63 ton určených pre Európu, pričom 31 pre belgické prístavy".
Program UNODC-WCO pomáha krajinám v boji s nelegálnym obchodovaním v námorných prepravných kontajneroch. V Latinskej Amerike pôsobí v približne 15 krajinách vrátane prístavov v Brazílii, Paname, Suriname a Peru, ktoré sú dôležitými strediskami vývozu kokaínu vyprodukovaného v tomto regióne. Na základe zmienených údajov - vychádzajúcich zo zásielok zhabaných v uvedených prístavoch - je tak Belgicko hlavnou vstupnou bránou pre kokaín dovážaný do Európy, píše Le Soir.