Ako prvý si v utorok mohli dať novoročný prípitok obyvatelia tichomorského štátu Samoa a Vianočného ostrova (Kiritimati), ktorý je súčasťou ostrovného štátu Kiribati. O 12:00 SEČ odbila polnoc na Novom Zélande, kde nebo rozsvietili ohňostroje odpaľované z vyhliadkovej veže Sky Tower v Aucklande. V rovnakom čase začali oslavy na Fidži a v ostrovnom kráľovstve Tonga, o hodinu neskôr v ruskom Anadyre či v tichomorských štátoch Tuvalu a Nauru. Celkom vo svete potrvá prechod do nového roka 26 hodín a skončí sa v stredu o 13:00 na Bakerovom ostrove a Howlandovom ostrove, neobývaných tichomorských atoloch.
Nový rok môžu vždy ako prví vítať obyvatelia územia, ktoré sa nachádzajú najbližšie na západ od dátovej hranice. Táto medzinárodne uznávaná línia, ktorá prechádza približne 180. poludníkom zemepisnej dĺžky, je hranicou, po prekročení ktorej je nutné zmeniť dátum. V Austrálii tradičný veľkolepý ohňostroj v prístave v Sydney sledovalo na mieste viac ako milión ľudí. Radnica pritom čelila ostrej kritike za to, že show vzhľadom k rozsiahlym požiarom nezrušila.
Oheň si v posledných dňoch v Austrálii vyžiadal najmenej 12 obetí. Metropola Canberra práve kvôli riziku ďalších požiarov a suchu ohňostroj zrušila, v Sydney sa však rozhodli tradičnú šou usporiadať. Podľa starostu Clovera Moorea hasiči ohňostroj povolili a akcia, ktorá sa plánuje 15 mesiacov a je jednou z najsledovanejších udalostí, má aj veľký ekonomický prínos.
Ohňostroje si tento rok neužil ani čínsky Hongkong, tamojšie úrady ho zrušili z bezpečnostných dôvodov kvôli pokračujúcim protivládnym protestom. Hongkong býval vzhľadom k svojej koloniálnej minulosti jedným z mála čínskych miest, kde sa Silvester v predchádzajúcich rokoch vo väčšej miere slávil. Čína totiž svoj nový rok krysy oslávi spolu so zmenou lunárneho kalendára, ktorá pripadá na 25. januára.
V Rusku, ktoré vďaka tomu, že sa tiahne cez jedenásť časových pásiem, zažíva najdlhšie silvestrovské oslavy na celom svete, vyzval prezident Vladimir Putin spoluobčanov k jednote. Moskva sa na príchod Nového roka ešte len chystá. V meste tento mesiac bolo nezvyčajne teplo a chýba teda jeho malebná zimná ozdoba - sneh, ktorý radnica nechala doviezť aspoň na niektoré miesta v centre.
V Londýne sa ľudia schádzajú na brehoch Temže, odkiaľ budú sledovať veľký ohňostroj odpaľovaný od vyhliadkového kolesa London Eye a z lodí na rieke. Oslavy v britskej metropole možno zatieni tie v Edinburghu, ktoré začali už v pondelok pochodňovým priechodom. V oboch mestách i na iných miestach Británie, kde ľudia budú vítať príchod 20. rokov 21. storočia, panujú zvýšené bezpečnostné opatrenia. Koncom novembra na moste London Bridge extrémista nožom zabil dvoch ľudí, potom ho zastrelila polícia.