Do funkcie ho vymenoval najvyšší iránsky duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí po tom, ako americká armáda pri nálete v Iraku zabila ich doterajšieho veliteľa generálmajora Kásema Solejmáního. "Po mučeníckej smrti slávneho generála hadždža Kásema Solejmáního som za veliteľa špeciálnych jednotiek Kuds iránskych revolučných gárd vymenoval brigádneho generála Esmáíla Kááního," píše sa vo vyhlásení, ktoré ajatolláh Alí Chameneí zverejnil na svojej oficiálnej webovej stránke.
Iránske revolučné gardy Solejmáního smrť potvrdili a uviedli, že zahynul pri útoku amerických vrtuľníkov na bagdadskom letisku. Agentúra Reuters citovala amerických predstaviteľov, ktorí si neželali byť menovaní, že Solejmání prišiel o život pri útoku dronom.
Pentagón vo vyhlásení uviedol, že Solejmáního zabila americká armáda na rozkaz prezidenta USA Donalda Trumpa. Irán ústami iránskeho najvyššieho vodcu Alího Chameneího prisľúbil "krutú odplatu" a predvolal si švajčiarskeho diplomata reprezentujúceho americké záujmy v Teheráne, aby mu tlmočil protest.
Proti zabitiu generála Solejmáního protestujú desaťtisíce ľudí
Desaťtisíce ľudí vyšli v piatok do ulíc iránskeho hlavného mesta Teherán na protest proti americkým "zločinom" po tom, ako americká armáda v Bagdade zabila vysokopostaveného iránskeho generála Kásema Solejmáního. Informoval o tom spravodajca agentúry AFP.
Demonštranti po piatkových modlitbách zaplnili ulice v centre Teheránu. Niesli transparenty, na ktorých bol zobrazený zabitý generál Kásem Solejmání, a kričali "Smrť Amerike". Na proteste sa zúčastnili ženy aj muži - mnohí z nich vo vyššom veku - a niektorí niesli portréty najvyššieho iránskeho duchovného vodcu ajatolláha Alího Chameneího.
Ako uviedla iránska tlačová agentúra IRNA, podobné demonštrácie sa konali aj v mestách Arák, Bodžnúrd, Hamadán, Hormozgán, Sanandadž, Semnán, Šíráz a Jazd. Ľudia sa zhromažďovali aj v Solejmáního rodnom meste Kermán.
Londýn a Berlín vyzvali po zabití iránskeho generála na zmiernenie napätia
Británia vyzvala na zdržanlivosť po tom, ako pri americkom útoku prišiel v piatok v Bagdade o život generálmajor Kásem Solejmání, veliteľ špeciálnych jednotiek Kuds iránskych revolučných gárd. Útok vystupňoval napätie medzi Teheránom a Washingtonom, uviedla agentúra AFP.
Britský minister zahraničných vecí Dominic Raab konštatoval, že Londýn "vždy uznával agresívnu hrozbu", ktorú predstavoval Solejmání a jeho jednotky Kuds. "Po jeho smrti vyzývame všetky strany na deeskaláciu (napätia). Ďalší konflikt nie je v záujme nikoho z nás," uviedol Raab.
Na zdržanlivosť a zmiernenie vyzvalo aj Nemecko. "Sme v nebezpečnom bode eskalácie. Je teraz dôležité rozvahou a zdržanlivosťou prispieť k deeskalácii," uviedla Ulrike Demmerová, hovorkyňa kancelárky Angely Merkelovej.
Iracký prezident Barham Sálih vyzval tiež na zdržanlivosť. "Vyzývame všetkých, aby zachovali zdržanlivosť," uviedol Sálih vo vyhlásení, v ktorom označil útok ako "agresiu" a uviedol, že dôjde k destabilizácii Iraku, ak neprevážia "hlasy rozumu". Dočasný iracký premiér Ádil Abdal Mahdí predtým odsúdil americký útok ako "agresiu", ktorá "vyvolá pustošivú vojnu".
Zabitie irackého veliteľa je agresiou voči Iraku, "jeho vláde a ľudu", uviedol Mahdí vo vyhlásení. Mal na mysli abú Mahdího Muhandisa, zástupcu veliteľa irackých Jednotiek ľudovej mobilizácie (PMU), podporovaných Iránom. Ten zahynul pri leteckom útoku spolu so Solejmáním. Mahdí uviedol, že útok bol tiež "očividným porušením podmienok povoľujúcich prítomnosť amerických vojakov" na irackej pôde.