To, na čo miniete zarobené peniaze, je na každom z nás. Dopriať si dovolenky, nové auto či šperky nemusíte, ale to čo potrebuje každý z nás, je bývanie. „Náklady na bývanie a energie tvoria z celkových spotrebných výdavkov slovenských domácností takmer 26 %,“ uviedla Eva Sadovská, analytička WOOD & Company. Ako upozornila viac o 4 % sme platili už vlani a zvyšovanie nás čaká aj v tomto roku. „V súvislosti so zvyšujúcimi sa cenami energií budú výdavky slovenských domácností na bývanie opäť od roku 2020 rásť,“ povedala Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne. Okrem energií si priplatíme vo väčšine miest aj za vývoz komunálneho odpadu.
Elektrika
- cena sa zvýši v priemere o 7,63 %
- podľa ÚRSO by sa tak malým bytom s nižšou spotrebou elektriny mali zvýšiť mesačné náklady v priemere o 0,82 eura, majitelia väčších bytov si priplatia mesačne 2,60 €
Priemerné ročné výdavky: 140 eur/os.
Kúrenie
- cena za dodávku tepla sa zvýši slovenským domácnostiam priemerne o 1,90 %, reálne sa však mesačné náklady domácností takmer nezmenia a to kvôli nižšej spotrebe tepla
Priemerné ročné výdavky: 100 eur/os.
Plyn
- domácnosti si v priemere priplatia 3,95 %, v prípade domácností, ktoré plyn používajú na varenie či ohrev vody, sa mesačné náklady zvýšia v priemere o 0,60 eura
Priemerné ročné výdavky: 125 eur/os.
Poznámka: SPP ceny vo vykurovacej sezóne 2019-
-2020 nezvyšuje, rozhodla tak vláda. Plyn od tohto dodávateľa odoberá 60 % domácností.
Odpad
- väčšina miest a obcí zvyšuje poplatky za komunálny odpad o desiatky percent
Priemerné ročné výdavky: 12 eur/os.
Priemerné ročné výdavky: 377 €/os.
Eva Sadovská, analytička WOOD & Company
- 1. Prehodnoťte, či vám dodávateľ energie vyhovuje a porovnajte si cenové ponuky viacerých dodávateľov.
- 2. Vyhodnoťte správne zvolenú tarifu. Poriadne si prečítajte a naštudujte zmluvu. Nie všetko, čo na prvý pohľad vyzerá výhodne, výhodné aj je.
- 3. Pokúste sa o zníženie spotreby. Zhasínajte svetlá v miestnostiach, kde nikto nie je.
- 4.Používajte sprchu namiesto vane a pri varení efektívne používajte kuchynské náčinie. Používajte úsporné modely spotrebičov.
- 5. Kúrte len toľko, koľko je potrebné. Každý stupeň navyše, resp. stupeň, o ktorý zbytočne prekúrite miestnosť, zvyšuje spotrebu energie o viac ako 5 %.
- 6. Nevypínajte kúrenie úplne. A to aj keď odchádzate z bytu. Vykúriť po návrate späť vychladený byt je drahšie, ako v ňom po celý čas udržiavať primeranú teplotu.
- 7. Nezakrývajte radiátory a ani pred ne neukladajte veľké predmety.
- 8.Vetrajte krátko a intenzívne. Stačí napríklad 5 minút a viackrát denne. Dbajte o to, aby okná a dvere dobre tesnili.
- 9. Vytvárajte čo najmenej odpadu. Skúste nepotrebné veci niekomu posunúť, pokazené zase opraviť. Neplytvajte potravinami.
- 10. Ak vám v domácnosti vznikne odpad, pokúste sa ho správne vytriediť.