Líder senátnych republikánov Mitch McConnell medzitým uviedol, že kongresmani budú o americkom zásahu informovaní v piatok a že budúci týždeň budú mať senátori k vývoju pravdepodobne ďalšiu schôdzku, ktorá sa uskutoční za zatvorenými dverami.
Americká armáda pri nočnom raketovom útoku v Bagdade zabila iránskeho generála Kásema Solejmáního a niekoľko ďalších ľudí vrátane člena vedenia vplyvných irackých milícií Abú Mahdího Muhandisa. Útok vyvolal rozhorčenú reakciu a hrozby zo strany Iránu a jeho spojencov. Podľa USA pripravoval Solejmání útoky na amerických diplomatov a vojakov na irackom území.
Newyorský starosta de Blasio v piatok vyhlásil, že New York si je vzhľadom k svojej histórii vždy vedomý možnosti teroristického útoku. Teraz sa ale hrozba podľa starostu zvýšila vzhľadom k tomu, aké má Irán prostriedky v porovnaní s neštátnymi subjektmi, ako teroristické organizácie al-Kájda či Islamský štát. "Musíme predpokladať, že táto akcia nás fakticky vrhá do vojnového stavu," varoval de Blasio.
Newyorská polícia má spravodajské a protiteroristické divízie na 14 zahraničných zastúpeniach, ktoré boli od útokov na Svetové obchodné centrum 11. septembra 2001 dobre financované, uvádza Reuters. Newyorské úrady považujú mesto za lákadlo pre teroristické útoky a bezpečnosť je preto posilňovaná vždy po incidentoch politického násilia namiereného proti civilistom v Spojených štátoch či v zahraničí.
Policajný komisár Dermot Shea v tejto súvislosti uviedol, že Newyorčania môžu očakávať viac ozbrojených policajtov v uliciach. "Tento teroristický mozog (Solejmání) nebol hrozbou len pre Spojené štáty a Izrael. Viac ako dekádu plánoval iránske destabilizujúce akcie po celom Blízkom východe," vyhlásil senátor McConnell a vyzval senátorov, aby sa zdržali reakcí na úder, kým nebudú poznať fakty.
Rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa nariadiť zabitie Solejmáního v piatok obhajoval tiež republikánsky senátor Marco Rubio, keď na twitteri vyhlásil, že iránsky generál na príkaz najvyššieho duchovného ajatolláha Alího Chameneího v Iraku organizoval prevrat s cieľom krajinu využiť ako platformu pre útoky na Spojené štáty. Líder senátnych demokratov Chuck Schumer naopak povedal, že Trump nemá právomoci začať vojnu s Iránom bez súhlasu Kongresu a zároveň zdôraznil, že Trump mal zabitie generála najprv prerokovať s predstaviteľmi Kongresu. Rovnako tak by Trump podľa Schumera potreboval súhlas k výraznému navýšeniu počtu amerických vojakov na Blízkom východe. Pentagon pritom v piatok kvôli zvýšenému ohrozeniu amerických síl v regióne podľa agentúry Reuters už schválil vyslanie ďalších zhruba 3 000 vojakov do oblasti Blízkeho východu.