TASR o tom informoval Filip Kyzek zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby. "Snehová pokrývka je od posledného sneženia neustálym striedaním teplôt všeobecne dobre spevnená. Výnimkou sú len svahy a žľaby, kde je previate väčšie množstvo snehu z posledného sneženia, ktoré bolo sprevádzané silným vetrom. Ide najmä o južné, juhovýchodné a východné orientácie," uviedol Kyzek.
V najvyšších polohách Tatier sa na severných svahoch v snehovej pokrývke podľa neho nachádzajú aj kritické vrstvy hranatozrnného snehu. "Uvoľnenie lavíny je na strmých svahoch a v žľaboch nad 35 stupňov uvedených orientácií možné najmä pri veľkom dodatočnom zaťažení. V sobotu od severozápadu začne postupne snežiť, pričom väčšina snehu napadne v noci. Pripadnúť by malo od desať do 20 centimetrov nového snehu," upozornil.
V sobotu ráno bolo na horách zamračené, hmlisté počasie. Na mnohých miestach so slabým snežením, v nižších polohách s mrholením. Teploty vzduchu sa pohybovali od mínus deviatich do jedného stupňa Celzia. Fúkal čerstvý severozápadný vietor s rýchlosťou do desať metrov za sekundu, vo vysokých polohách Tatier bol silný s rýchlosťou do 20 metrov za sekundu a s nárazmi až do 30 metrov za sekundu.
Za uplynulých 24 hodín pripadol len poprašok nového snehu. Sneh z posledného sneženia je rozmiestnený veľmi nerovnomerne. Najviac ho je na východných, juhovýchodných a južných svahoch, naopak, hrebene a rebrá sú vyfúkané do ľadu alebo do skál. V polohách do 1600 metrov je desať až 50 centimetrov snehu, vo vyšších polohách, nad 1800 metrov, dosahuje výška snehovej pokrývky 40 až 120 centimetrov.