"Ubezpečujem ho, že netrpím na rozdiel od neho žiadnym fetišom, ale ide mi vždy o riešenie problémov," zdôraznil Danko, ktorý Pellegriniho výroky, naznačujúce, že postoje šéfa SNS sú urazenou reakciou na stopnutie armádnych nákupov, označil za klamstvo.
Pellegrinimu podľa Danka chýba práve schopnosť riešiť problémy. "Ukazuje sa, že problémy nerieši, ale už 20 rokov ich v politike necháva vyhniť," dodal na jeho adresu.
Danko je naďalej presvedčený, že premiér situáciu, ktorá sa týka slovenských vojakov na misii v Iraku, podcenil. Je však rád, že po nedeľňajšom stretnutí Pellegriniho s predstaviteľmi bezpečnostných zložiek dohodli spoločný postup. "Musíme koordinovať všetky kroky v Iraku pre bezpečnosť našich vojakov," dodal.
Danko opätovne zdôraznil, že piatkový (3. 1.) americký útok, po ktorom zomrel iránsky generál Kásem Solejmání, nezvýšil iba napätie v regióne Blízkeho východu, ale ohrozil aj celosvetový mier a prípadná ďalšia eskalácia napätia by sa dotkla aj Európy. "Musíme si uvedomiť, aké riziko hrozí aj s migrantmi vo vzťahu k EÚ, ak nastane konflikt medzi USA a Iránom," poznamenal šéf SNS.
Slovná prestrelka medzi Pellegrinim a Dankom sa strhla po sobotňajších (4. 1.) vyjadreniach šéfa SNS, ktorými žiadal Pellegriniho o neodkladné stiahnutie slovenských vojakov na misii v Iraku, a premiéra vyzval, "aby nebol zbabelcom". Pellegrini mu odkázal, že mu nemusí radiť, čo má robiť. Ozrejmil, že nekoordinované a svojvoľné snahy o evakuáciu malej skupiny slovenských vojakov môžu, naopak, ohroziť ich bezpečnosť. Po rozhodnutí irackých orgánov žiadajúcich ukončiť prítomnosť cudzích vojsk na území krajiny, dal premiér inštrukciu veľvyslancovi SR v NATO. Má podporiť návrh v prospech ukončenia výcvikovej misie v Iraku a návrat slovenských vojakov na Slovensko v prípade, ak na pondelkovom (6. 1.) rokovaní Rady NATO bude takýto návrh predložený.