Nová metóda je podľa výskumníkov presnejšia ako dychová skúška a tiež je neinvazívna, uviedol server Phys.org. Ak sa nová metóda ujme, v budúcnosti by sa podľa amerických populárno-náučných časopisov, ktoré Halámkov nápad upútal, vodiči pri kontrole dopravnou hliadkou miesto fúkania podrobovali obdobe tehotenského testu. Halámkovo laboratórium totiž vyvíja testovací prúžok odhaľujúci, koľko alkoholu dotyčnému koluje v krvi na základe úrovne alkoholu v pote.
Potné žľazy, ako vysvetľuje Halámek, sa nachádzajú v tesnom susedstve krvného obehu, a tak sa alkohol z krvi dostáva aj do potu. Keď sa testovací prúžok umiestni na pokožku vodiča podozrivého z požitia alkoholu, zmení farbu. A čím viac alkoholu dotyčný vypil, tým je prúžok tmavší. Nápad preveril laboratórny test s 26 dobrovoľníkmi, ktorí v záujme vedy museli vypiť niekoľko "panákov" vodky na dosiahnutie 0,8 promile alkoholu v krvi. V ďalších hodinách nasledovala viac ako stovka meraní porovnávajúcich presnosť testovacích prúžkov a prístrojov merajúcích úroveň alkoholu v dychu. Výsledné zistenia zverejnil časopis Analytical Chemistry.
"Existuje priamy vzťah medzi alkoholom v krvi a potom," uviedol Halámek. "Náš výskum ukázal, že pri popíjaní alkoholických nápojov úroveň alkoholu v krvi stúpa v rovnakej miere ako úroveň alkoholu v pote. Toto zistenie by mohlo významne napomôcť snahe zabrániť šoférovaniu pod vplyvom alkoholu," zdôraznil.
Prenosné prístroje na testovanie alkoholu podľa dychu majú početné vady. Výsledok môže skresliť acetón v dychu diabetikov, nijako nesúvisiaci s prípadným popíjaním, aj použitie ústnej vody či osviežovača dychu, alebo dokonca nadýchanie sa výparov v kabíne auta po použití ostrekovača čelného skla. Použitie prístroja vyžaduje aj spoluprácu kontrolovaného. Testovacie prúžky naproti tomu ani nepotrebujú, aby si kontrolovaný jedinec uvedomoval, že je práve vyšetrovaný. "Dychová skúška pri určení miery alkoholu v krvi závisí od nešpecifikovaných elektrochemických reakcií. Tento systém má chyby a často je na súde nepoužiteľný," uviedol Halámek. Testovacie prúžky by podľa neho strážcom zákona poskytli väčšiu všestrannosť, presnosť i preukázateľnosť.
Halámkovo laboratórium momentálne spolupracuje s expertmi na výpočtovú techniku pri vývoji aplikácie pre inteligentné telefóny, ktorá má vyhodnocovať výsledky z testovacích prúžkov bez prípadných nezrovnalostí. Pot síce zapácha, ale z biometrického hľadiska je to podľa Halámka fascinujúca tekutina. Nielenže môže pomôcť dostať z ciest pripitých vodičov, ale vedec prišiel aj s ďalšími nápadmi na využitie potu, napríklad pri odomykaní smartfónov a ďalších zariadení. Na univerzite v Albany pôsobí od roku 2013.