"Irán nebude mať nikdy jadrovú zbraň," napísal Trump na Twitteri. Agentúra AFP poznamenala, že Trumpovo vyhlásenie zaznelo deň po tom, čo Irán oznámil, že po zabití generálmajora Kásema Solejmáního počas leteckého útoku USA prestáva dodržiavať obmedzenia vyplývajúce z jadrovej dohody z roku 2015.
Americký prezident Donald Trump odstúpil od jadrovej dohody s Iránom v máji 2018 a následne obnovil sankcie na Irán vrátane embarga na dovoz ropy. V roku 2019 Spojené štáty sankcie voči Iránu ešte sprísnili, pričom sa napätie medzi oboma krajinami ďalej stupňovalo. Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Josep Borrell vyjadril v pondelok poľutovanie nad rozhodnutím Teheránu obmedziť svoje záväzky týkajúce sa jadrovej dohody uzavretej v roku 2015.
Borell podľa informácií týždenníka Politico v nedeľu telefonoval so šéfom iránskej diplomacie Mohammadom Džavádom Zarífom v snahe presvedčiť Teherán, aby neodstúpil od Spoločného komplexného akčného plánu (JCPOA), ako sa oficiálne nazýva jadrová dohoda.
Zaríf neskôr na svojom účte na Twitteri uviedol, že Irán už nebude dodržiavať žiadne obmedzenia týkajúce sa počtu jadrových centrifúg, ktoré môže prevádzkovať. Zároveň však dodal, že všetky kroky rušiace obmedzenia stanovené jadrovou zmluvou sú "zvratné", a prisľúbil "úplnú spoluprácu" s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (MAAE).
Diplomati z krajín EÚ budú v piatok rokovať o "iránskej kríze"
Ministri zahraničných vecí z členských krajín EÚ sa v piatok (10.1) v Bruseli stretnú na mimoriadnych rokovaniach zameraných na "iránsku krízu". Podľa tlačovej agentúry AFP to v pondelok uviedli tri diplomatické zdroje z prostredia EÚ.
Európski diplomati sa stretnú v Bruseli o 14.00 h miestneho času. Cieľom ich rokovaní bude nájsť spôsoby, ako prispieť k zmierneniu napätia na Blízkom východe, ktoré sa zvýšilo po zabití iránskeho generála Kásema Solejmáního.
Pravidelné januárové zasadnutie Rady EÚ pre zahraničné veci, čiže formát, na ktorom sa diplomati venujú otázkam zahraničnej politiky, je naplánované na 20. januára. Mimoriadne zasadnutie sa zvoláva najmä kvôli krízovým situáciám s možným dopadom na Európu.