4. Vyššia odvodová úľava
Prijať do pracovného pomeru dlhodobo nezamestnaného človeka sa z finančného hľadiska oplatí viac. Horná hranica mzdy, ktorá zamestnávateľovi, ako aj samotnému zamestnancovi umožňuje neplatiť odvody do Sociálnej poisťovne, sa 1. januára zvýšila zo 639,18 eura na 678,71 eura. Tzv. odvodová úľava je určená pre obyvateľov najmenej rozvinutých okresov, ktorí boli najmenej 12 mesiacov v evidencii úradu práce a nastúpili do pracovného alebo štátnozamestnaneckého pomeru.
5. Nižšia daň z príjmov, vyššia čistá mzda
Aj keď vám zamestnávateľ neponúkol zvýšenie platu, tento rok si trocha polepšíte. Tzv. nezdaniteľná položka na daňovníka sa zvýšila z 19,2-násobku životného minima na 21-násobok. Kým vlani to predstavovalo 3 937,35 eura, tento rok to bude 4 414,20 eura. Kladný rozdiel na výplatnej páske je 7,55 eura mesačne.
- Nezdaniteľná položka na daňovníka - 4 414,2 €
- Kladný rozdiel na výplatnej páske - +7,55 €
6. Vopred známy vek odchodu do dôchodku
Vek odchodu do penzie už nie je predmetom dohadov. Od 1. januára 2020 je známy pre každý rok narodenia, pričom závisí od pohlavia a počtu vychovaných detí. Dôchodkový vek naďalej stúpa, každý rok sa zvýši o dva mesiace, kým nedosiahne 64 rokov (tzv. dôchodkový strop). Len ženy, ktoré vychovali najmenej jedno dieťa, a niektorí otcovia majú právo na zníženie tohto stropu.
7. Menej byrokracie pre nezamestnaných
Žiadateľom o dávku v nezamestnanosti odpadne povinnosť návštevy Sociálnej poisťovne. Od 1. júla 2020 môžu o podporu požiadať aj na úradoch práce. „Údaje v žiadosti potom úrad práce bezodkladne poskytne Sociálnej poisťovni elektronicky,“ pokračuje poisťovňa. V súčasnosti musíte ísť na úrad práce a prihlásiť sa do evidencie uchádzačov o zamestnanie. S potvrdením, ktoré vám úrad vystaví, sa vydáte do pobočky Sociálnej poisťovne a podáte žiadosť o dávku v nezamestnanosti.