Podľa agentúry AFP to v noci na stredu oznámilo talianske ministerstvo obrany. Minister obrany Lorenzo Guerini absolvoval "úprimný a zrozumiteľný" telefonát so svojím americkým náprotivkom Markom Esperom o situácii v Iraku. Rozhodnutie Talianska zachovať svoju vojenskú prítomnosť v tejto blízkovýchodnej krajine vyzdvihol Esper ako "silný a pozitívny signál".
Americkí a spojeneckí zahraniční vojaci v Iraku čelia hrozbe útokov iránskych síl alebo spolčených irackých milícií - odplate za piatkové zabitie Solejmáního, ktorý riadil operácie Iránu na Blízkom východe.
Severoatlantická aliancia v sobotu oznámila, že prerušila svoju výcvikovú misiu v Iraku, ktorá zahŕňa 500 inštruktorov. Kanada a Nemecko uviedli, že z krajiny presunú niekoľko vojakov, zatiaľ čo Francúzsko nemá v pláne odsun žiadnych svojich síl.
Guerini vyzval Spojené štáty na "umiernený dialóg a zodpovedný prístup, aký sa musí zaujať k vzniknutej zložitej situácii". "Taliansko patrí s približne 1000 mužmi v Iraku, vyše 1000 mužmi v Libanone a takmer 1000 mužmi v Afganistane ku krajinám, ktoré sa najviac angažujú v úsilí o nastolenie stability v danom regióne," povedal Guerini.
Taliansko má v Iraku a okolí vyše 900 vojakov vrátane 300 mužov v Kuvajte, zhruba 450 inštruktorov poskytujúcich výcvik kurdským bojovníkom v provincii Arbíl, 90 mužov v provincii Kirkúk a 50 mužov v Bagdade, tvrdia talianske médiá. Esper na sociálnej sieti Twitter poďakoval talianskym činiteľom za ich "dôležité" rozhodnutie, ktoré podľa neho "demonštruje odhodlanie Talianska a jeho záväzky voči nastoleniu stability v Iraku".