Zvieratá vo vnútrozemí štátu Južná Austrália spôsobujú škody na majetku a sú nebezpečné pre motoristov. Päťdňová kampaň, počas ktorej budú ťavy zabíjať ostreľovači z helikoptér, začala už v stredu, píše AFP.
Úrady sa rozhodli stavy tiav znížiť hlavne na severozápade štátu, kde žijú pôvodní Austrálčania. Zvieratá tam pri hľadaní vody ničia pozemky aj domy, iné kvôli smädu hynú, alebo sa pri zháňaní vody zrania. "V niektorých prípadoch telá mŕtvych zvierat kontaminovali vodné zdroje alebo poškodili kultúrne pamiatky," uviedol hovorca ministerstva životného prostredia Južná Austrália. V tomto štáte ide o prvé takéto rozsiahle znižovanie stavov tiav.
Zvieratá pôvodne na kontinente nežili, do Austrálie sa dostali až spoločne s osadníkmi v 40. rokoch 19. storočia, za šesťdesiat rokov bolo z Indie privezených zhruba 20 000 tiav. Prisťahovalci ich používali pri prieskume vnútrozemia a pred stavbou železničných tratí aj na prepravu tovaru. Párnokopytníky sa v suchom podnebí vnútrozemskej Austrálie bez prirodzeného nepriateľa rýchlo rozmnožovali a dnes sú považované za škodcu, ktorý znečisťuje vodné zdroje a ničí pôvodnú flóru a faunu.
Austrália je krajinou s najväčšou populáciou divokých tiav na svete. Na prelome tisícročí krajinu križovalo až milión kusov, populácia však ku koncu tohto desaťročia klesla o štvrtinu. Dôvodom je pretrvávajúce sucho aj umelé znižovanie ich počtov zo strany vlády. Rok 2019 bol pre Austráliu najteplejším a najsuchším rokom v histórii meraní. Krajina momentálne bojuje proti požiarom, ktoré zabili takmer tri desiatky ľudí a zasiahli viac ako 10,3 milióna hektárov porastu. Plameňom podľa vedcov z univerzity v Sydney zrejme padla za obeť až miliarda cicavcov, vtákov a plazov.