Informovali o tom agentúry DPA a Reuters. Ghosn usporiadal v libanonskej metropole Bejrút v stredu 2,5-hodinovú tlačovú konferenciu, na ktorej prvýkrát od svojho úteku verejne prehovoril. Vyhlásil, že z Japonska ušiel pred "nespravodlivým" právnym systémom, ktorý by mu neumožnil férový súdny proces. Tokijskí prokurátori sa k nemu údajne správali "brutálne", vypočúvali ho niekedy až osem hodín denne bez prítomnosti právnika a snažili sa ho prinútiť k priznaniu, uviedol.
Moriová jeho tvrdenia označila za nepravdivé, kritiku za abstraktnú, nejasnú a nepodloženú, ako napísala agentúra AP. Dodala, že nič nemôže ospravedlniť skutočnosť, že nelegálne ušiel z Japonska. Ghosnov útek z procesu by sám osebe "mohol predstavovať zločin", ktorý by nebol tolerovaný v žiadnej krajine, povedala.
Ghosn má vo štvrtok predstúpiť pred libanonského generálneho prokurátora, uviedol pre DPA súdny zdroj. Má sa tam vyjadriť k tzv. červenému oznámeniu Interpolu, čiže žiadosti o medzinárodný zatykač na jeho osobu, o ktorý požiadalo Japonsko.
Libanon a Japonsko medzi sebou nemajú uzatvorenú dohodu o vydávaní, na základe ktorej by mohli Ghosna - s libanonským, francúzskym a brazílskym občianstvom - vydať do Tokia. Ghosn uviedol, že je pripravený postaviť sa pred súd v ktorejkoľvek z trojice krajín, v ktorých má občianstvo.
Ghosna zatkli v Tokiu v novembri 2018, a to pre podozrenia z výrazného podhodnocovania svojich príjmov v rokoch 2011-2015 a zo zneužívania financií automobilky Nissan na osobné účely. Po zatknutí prišiel o kreslo predsedu predstavenstva Nissanu a celej aliancie Renault-Nissan-Mitsubishi, aj o post šéfa Renaultu.
Vo väzbe strávil spolu 130 dní, následne ho prepustili na kauciu. Súdny proces s ním sa mal v Japonsku uskutočniť na jar tohto roku. Ghosn vznesené obvinenia popiera. Označil ich za nepodložené.