Americkí vládni úradníci si myslia, že ukrajinský Boeing 737-800 zasiahla raketa. Ukrajina už skôr uviedla, že skúmajú, či lietadlo havarovalo v dôsledku zásahu raketou. Irán túto možnosť vylúčil.
K nehode došlo iba pár hodín po tom, ako Irán zaútočil na dve americké základne v Iraku. Satelit mal zaregistrovať dva červené body, signalizujúce dve odpálené rakety. Za tým mal nasledovať ďalší červený bod, ktorý značil explóziu.
Pentagón, Irak a časť amerického spravodajstva veria, že ukrajinské lietadlo bolo zostrelené ruskou raketou Tor. Americký prezident Donald Trump vo štvrtok povedal, že má svoju teóriu, kto za túto haváriu môže. "Možno sa niekto pomýlil," povedal.
V čase napätia, ktoré 3. januára vyvolalo zabitie iránskeho generála Kásema Solejmáního americkým bezpilotným lietadlom v irackom Bagdade, Teherán vyhlásil, že spoločnosti Boeing ani Spojeným štátom nevydá tzv. čierne skrinky zo zrúteného stroja. Na základe celosvetových leteckých nariadení má Irán právo viesť vyšetrovanie nehody, ale výrobcovia inkriminovaného lietadla sa na takýchto procesoch zvyčajne zúčastňujú, vysvetľuje BBC.
Tlačová agentúra AP spresňuje, že o "vysokej pravdepodobnosti" zostrelenia lietadla ukrajinských aerolínií iránskymi protivzdušným systémom hovoria dvaja americkí činitelia. Tragédia si vyžiadala životy všetkých 176 osôb na palube.
Zmienení činitelia, odvolávajúc sa na americké tajné služby, sa k predmetnej záležitosti vyjadrili pod podmienkou zachovania svojej anonymity.
Trump naznačil, že za zostrelenie boeingu je zodpovedný Irán, avšak priamo ho neobvinil. Zároveň zavrhol tvrdenia, že išlo o mechanickú poruchu lietadla, a odmietol zodpovednosť USA.