Podľa jeho informácií lietadlo zasiahla iránska raketa. Trudeau ale zároveň dodal, že to mohlo byť neúmyselné. Lietadlo spadlo niekoľko minút po štarte v stredu ráno. Na palube bolo 176 ľudí a všetci zahynuli, medzi obeťami je 63 Kanaďanov.
"Máme informácie z mnohých zdrojov, najmä od našich spojencov a našich vlastných tajných služieb, ktoré naznačujú, že lietadlo bolo zostrelené iránskou raketou zem-vzduch. Možno to nebolo úmyselné," povedal Trudeau. V Iráne sa nehoda vyšetruje a možnosť, že lietadlo zasiahla raketa, bola jednou z hypotéz. Vo štvrtok sa v USA objavili správy, že lietadlo mohla zasiahnuť iránska protivzdušná obrana, pretože len niekoľko hodín predtým armáda vypálila 16 rakiet na dve základne v Iraku, kde sú aj Američania. Išlo o odvetu za americký likvidačný útok na iránskeho generála v Bagdade.
Trudeau vyzval na vyšetrenie incidentu a neodpovedal na otázku, do akej miery sú za pád lietadla zodpovedné USA. Práve kvôli ich piatkovému útoku na iránskeho generála Kásema Solejmáního Iránci v stredu v noci zaútočili na základne v Iraku a predpokladá sa, že v tom čase bola v pohotovosti iránska protivzdušná obrana. Trudeau povedal, že je predčasné niekoho za pád lietadla viniť alebo robiť závery. Irán odmietol teórie o raketovom zásahu lietadla ako nemožné. Povedie síce vyšetrovanie, ale pozval k nemu aj štáty, z ktorých pochádzajú obete vrátane Ukrajiny. Dal tiež najavo, že ak jeho experti nebudú schopní získať informácie z poškodených dátových skriniek lietadla, dá ich k dispozícii cudzím odborníkom. Trudeau k tomu povedal, že Irán chce, aby takzvané čierne skrinky zostali v Iráne a že k vyšetrovaniu pustia odborníkov z Ukrajiny. Teherán podľa neho umožní pracovníkom kanadského konzulátu pomôcť rodinám obetí.