Iránska vláda zároveň Kanadu vyzvala, aby jej poskytla informácie tajných služieb, ktoré podľa slov kanadského premiéra Justina Trudeaua naznačujú, že lietadlo bolo zostrelené iránskou raketovou strelou. Informovala o tom agentúra AFP.
Lietadlo typu Boeing 737 sa zrútilo v stredu krátko po štarte z medzinárodného letiska v iránskom hlavnom meste Teherán, pričom jeho destináciou bol Kyjev. Pri havárii zahynulo všetkých 176 osôb na palube. Medzi obeťami je 82 Iráncov, 63 Kanaďanov, 11 Ukrajincov (vrátane 9 členov posádky), desať Švédov, štyria Afganci, traja Nemci a traja Briti. Na palube lietadla bolo dovedna až 138 ľudí, ktorí mali namierené cez Kyjev do Kanady.
"Máme k dispozícii tajné správy z viacerých zdrojov vrátane našich spojencov a vlastnej rozviedky. Tieto dôkazy naznačujú, že lietadlo zostrelila iránska raketová strela typu zem-vzduch," uviedol Trudeau na štvrtkovej tlačovej konferencii v Ottawe. Kanadský premiér však dodal, že mohlo ísť o neúmyselný čin.
Tvrdenie Kanady o zostrelení lietadla Iránom medzičasom podporili aj lídri viacerých západných mocností vrátane britského premiéra Borisa Johnsona. Ten povedal, že stále viac dôkazov podporuje, že lietadlo zostrelila iránska raketa, čo však podľa jeho slov "mohlo byť aj neúmyselné".
Americký prezident Donald Trump naznačil, že predstavitelia americkej administratívy sa domnievajú, že ukrajinské lietadlo zasiahla jedna alebo viacero iránskych rakiet, píše AFP.
Iránske ministerstvo zahraničných vecí medzičasom vyzvalo spoločnosť Boeing, aby sa zapojila do vyšetrovania havárie. Teherán tiež informoval, že je pripravený dovoliť expertom z krajín, ktorých občania prišli pri tragédii o život, aby mu pomohli s vyšetrovaním.
K pádu lietadla došlo v stredu nadránom, len niekoľko hodín po tom, ako Irán spustil raketový útok na iracké základne, kde sa nachádzajú americké sily - ako reakciu na cielené zabitie iránskeho vojenského veliteľa Kásema Solejmáního z 3. januára americkým bezpilotným lietadlom.