Na rozobratie výbuchom poškodenej bytovky musel prísť stroj i robotníci až z Česka. Ťažká technika je už v Česku, v mestečku Horní Jiřetín. Nie všetci však s mohutným mechanizmom odišli. Pár chlapov, na čele s ich šéfom, sme cez víkend stretli v Tatrách.
Po výbuchu zo 6. decembra ostali nešťastné rodiny, zdevastovaný dvanásťposchodový panelák uprostred sídliska a nikto nevedel, čo s ním. „V nedeľu, keď som videl zábery z tragédie v Prešove a pozorne si pozrel poškodený panelák, bolo nám jasné spolu s majiteľom firmy, že v pondelok sme u primátorky v Prešove. O pár dní sme už mali náš unikátny stroj na mieste,“ prezradil Jiři Raszka, technický riaditeľ českej demolačnej firmy s tým, že sa museli ponáhľať, aby sa budova sama nezačala rútiť.
„Pre ľudí, čo tam bývali, to muselo byť strašné, nechali tam celý svoj život a my sme im to zbúrali. No hasiči tam naliali tisícky litrov vody, k tomu mráz - a táto kombinácia trhá aj mohutné skaly v Tatrách. Čo potom urobí s takou krabičkou poškodenou silným výbuchom?“ hovorí smutne. Priznáva, že najťažšie to nebolo z technickej stránky.
„Ale ustáť to psychicky. Aj preto nám veľmi dobre padlo a milo nás prekvapilo gesto prešovského župana, keď našej partii osobne odovzdal pobyt v Smokovci vo Vysokých Tatrách,“ povedal vďačný Raszka. S kolegami v rámci výletu zašli aj do Tatranského ľadového dómu. Sú radi, že to najťažšie majú za sebou a želajú si jediné: „Nech si ľudia zachovajú tú nádhernú spolupatričnosť a ľudskú zomknutosť, s ktorou sme sa tu stretávali a nech sa aj v ťažkých chvíľach vedia na seba usmiať.“