Na výplatnej páske však vidíme vyššiu sumu, za toto obdobie sa nám totiž hrubé platy zvýšili o vyše troch stoviek. Za čo si priplatíme najvýraznejšie a o koľko stúpli či poklesli ceny niektorých potravín?
To, že platíte stále viac a viac, nie je len pocit, ale realita podložená štatistikami. „Za 11 rokov s eurom (2009 – 2019) sa na Slovensku zvýšili ceny tovarov a služieb o 17,9 %. Inak povedané, spotrebné výdavky, ktoré vyšli slovenské domácnosti tesne pred zavedením eura na 1 000 eur, ich dnes vychádzajú na 1 179 eur,“ zhodnotila Eva Sadovská, analytička WOOD & Company. Ako doplnila, ceny sa nezvyšovali v každom období. Dokonca v rokoch 2014 až 2016 v priemere poklesli.
Od zavedenia eura zdraželo najvýraznejšie vzdelávanie, zlacneli naopak nábytok a bytové zariadenie. „V prípade potravín a nealkoholických nápojov, ktorých nákupy realizujeme takmer denne, sú dnes ceny o 20,8 % vyššie ako tesne pred zavedením eura,“ upozorňuje Sadovská. Na strane druhej priemerný plat v roku 2009 bol 745 € a v minulom roku sa očakáva priemerná hrubá mzda vo výške 1 063 eur.
Euro za nárast nemôže
U našich „neeurových“ susedov tovary a služby za posledných jedenásť rokov zdraželi výraznejšie ako u nás. V Maďarsku došlo k nárastu spotrebiteľských cien o tretinu a v Poľsku o pätinu. V Českej republike bolo zdražovanie obdobné ako u nás a dnes majú Česi vyššie ceny tovarov a služieb ako pred 11 rokmi o 18,4 %.
Tovary a služby drahšie o viac ako pätinu sú však realitou aj v susednom Rakúsku. Najvýraznejšie zdražovanie v rámci EÚ zastihlo Rumunsko (38,1 %). Naopak, Íri dnes rôzny tovar a služby nakupujú drahšie iba o 2,2 % ako pred 11 rokmi.
Aký bude rok 2020
Slovensko má v rámci EÚ jednu z najrýchlejšie rastúcich cenových hladín. Za rok 2019 odhadujeme, že spotrebiteľské ceny sa v priemere zvýšili o 2,7 %. Tento rok by inflácia mohla mierne spomaliť svoje tempo rastu na 2,5 %. Aj v tomto roku očakávame, že k rastu inflácie budú aj naďalej prispievať drahšie potraviny a energie.
Zákonné príplatky za prácu v noci a cez víkendy, zvyšujúce náklady výrobcom, sa od mája minulého roka prejavili v plnej miere. Títo producenti (pekárne, ale aj supermarkety) tak boli nútení zvýšené náklady preniesť do svojich výrobkov a v konečnom dôsledku na spotrebiteľov. Čiže cenový rast potravín môže byť z tohto dôvodu citeľnejší minimálne v úvode tohto roka. Otázne je, či sa znížená sadzba DPH na vybrané potraviny prejaví aj v cenách týchto výrobkov.