"Toto nebolo dôležité," uviedol podľa agentúry AFP veliteľ gárd Hosejn Salámí, keď v nedeľu v iránskom parlamente referoval o odvete za smrť veliteľa jednotiek Kuds iránskych revolučných gárd Solejmáního.
Túto eskaláciu medzi Iránom a USA však sprevádzal tragický incident, keď Irán v stredu omylom zostrelil ukrajinské civilné lietadlo, pričom zahynulo všetkých 176 ľudí na jeho palube. Irán tento fakt odmietal priznať až do soboty, keď iránsky prezident Hasan Rúhaní prišiel s vyhlásením, že ukrajinské lietadlo bolo zostrelené Iránom a že šlo o omyl.
Revolučné gardy boli totiž v tom čase v pohotovosti v očakávaní americkej odvety za iránsky raketový útok na dve základne v irackých provinciách Anbár a Arbíl, kde pôsobili príslušníci amerických síl.
Na akcii v Teheráne sa v sobotu podvečer zúčastnil aj britský veľvyslanec Rob Macaire. Jeho účasť na zhromaždení, ktoré neskôr z pietneho prerástlo do protivládneho, vyvolala novú roztržku medzi Londýnom a Teheránom. Britský veľvyslanec bol dokonca aj nakrátko zadržaný a v nedeľu predvolaný na iránske ministerstvo zahraničných vecí.