Chorá starenka žije na samote v katastri obce Cabaj-Čápor (okr. Nitra) a jej osud trhá srdce. Doopatrovala rodičov aj súrodencov a teraz na staré kolená, ju do žiadneho domova dôchodcov nechcú prijať. Obec jej chce pomôcť, má to však háčik.
Špina, smrad, potkany a nekončiace sa zúfalstvo. Opustená Božena živorí v štáte, ktorý sa hrdí sociálnou politikou. V polorozpadnutom dome doopatrovala starú mamu, rodičov, niektorých súrodencov aj strýka. Teraz v ňom ostala sama. „Má rôzne choroby, je v hroznom zdravotnom stave a to ešte nehovorím o bývaní,“ vraví s plačom Boženina sesternica Věra (70), ktorá sa o ňu stará.
Vo svojom veku ale už nezvláda každý deň dochádzať 40 km. „Dala som žiadosť do viacerých domovov dôchodcov, všade majú plno. Stupeň odkázanosti má 4, nemôže takto ostať, veď ten dom na ňu spadne,“ vysvetľuje obetavá sesternica.
V dome s potkanmi
Božena trávi 24 hodín denne v hrozných podmienkach. V dome behajú myši a potkany, strop padá na hlavu, voda ani toaleta tam nie sú. Nevie si ani sama zakúriť. „Bola v nemocnici so svrabom, ako-tak ju dali dokopy, ale tým, že nie ,je zbavená svojprávnosti, podpísala reverz a odišla,“ neprestáva plakať Věra.
Obec hľadá riešenie
Pred pár dňami bola doručená na obecný úrad Věrina žiadosť o pomoc pre Boženu. „V rámci svojich možností ju riešime už viac ako 3 roky. Býva v dome, ktorého technický stav je poznačený skutočnosťou, že bol dlhodobo zanedbávaný,“ vraví starosta Cabaja-Čápora Jozef Ligač.
Obec môže požiadať o pomoc
Michal Kaliňák, Združenie miest a obcí Slovenska
-Ak obec posudzovala dotyčnú osobu na osobnú starostlivosť, má aj povinnosť jej ju zabezpečiť. Ak pani nie je schopná posúdiť svoju situáciu, je možné vykonať úkony vzhľadom na jej svojprávnosť (napr. určenie opatrovníka). Obec môže o pomoc požiadať aj VUC, keď ide o potrebu posúdenia odkázanosti na sociálnu službu pobytového charakteru ( DSS). Každá obec je povinná mať komunitný plán a rovnako aj všeobecne záväzné nariadenie vo vzťahu k sociálnym službám.