„Najčastejšie sme narážali na problémy s konzistenciou a chuťou,“ vyjadrila sa Vanda Jarošová z magazínu dTest. Niekoľko analýz odborníci venovali aj nežiadúcim látkam, napríklad akrylamidu – karcinogennej zlúčenine, ktorá môže vznikať pri pečení a smažení. Pri rybích prstoch sa jej však báť nemusíte. Množstvo akrylamidu, ktoré po upečení v rybích prstoch našli, je porovnateľné s detskými sušienkami. Záver chemických skúšok patril soliam – obyčajnej kuchynskej, a fosfátom.
Ryby a ich blahodarné účinky
Obsahujú omega-3 mastné kyseliny
Odborníci sa zhodujú na tom, že by sme mali ryby konzumovať aspoň dvakrát do týždňa. Obsahujú totiž špecifické omega-3 mastné kyseliny - dokosahexaovú (DHA) a eikosapentaonovú (EPA), ktorých výborným zdrojom je rybí tuk.
Prospievajú srdcu
Znižujú riziko srdcového záchvatu a mŕtvice. Na svedomí to majú práve spomínane omega-3 mastné kyseliny, ktoré znižujú množstvo triglyreridov v krvi.
Podporujú správny vývoj mozgu
Preto by si ich nastávajúce matky nemali počas tehotenstva odopierať.
Výborná pamäť
Ľudia, ktorí konzumujú ryby majú lepšiu pamäť. Omega-3 mastná kyselina DHA pôsobí takmer okamžite a pri pravidelnej konzumácii dokáže zvýšiť kapacitu pamäte a znížiť zabúdanie o pätnásť percent.