Informovala o tom agentúra AFP. "Nevylučujeme, že neuvážené kroky Európanov by mohli viesť k ďalšej eskalácii v súvislosti s iránskou jadrovou dohodou," uviedlo vo vyhlásení ruské ministerstvo zahraničných vecí. Príslušný mechanizmus bol podľa neho vytvorený s úplne iným zámerom.
"Náročnosť implementácie dohody bola všeobecne známa a nesúvisela s Iránom", ale s jednostranným odstúpením Spojených štátov od dohody v roku 2018, čo viedlo k uvaleniu nových sankcií na Teherán, konštatovalo ďalej ministerstvo.
"Napriek všetkým výzvam iránska jadrová dohoda nestratila svoju dôležitosť," zhrnul rezort. Iránsky jadrový program je podľa neho "pod neustálou kontrolou Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE)". Spustenie mechanizmu na riešenie sporov zahrnutého v jadrovej dohode oznámili v utorok ministri zahraničných vecí Británie, Francúzska a Nemecka. Aktivuje sa v prípade nedodržania podmienok uvedenej medzinárodnej zmluvy.
Diplomati zdôraznili, že medzi bezpečnostné záujmy Európskej únie patrí presadzovanie režimu nešírenia jadrových zbraní a zabezpečenie toho, aby Irán nikdy nevyvinul jadrovú zbraň. Spoločný komplexný akčný plán (JCPoA), čiže jadrová dohoda s Iránom, to mal zabezpečiť.