Informovala o tom tlačová agentúra AFP. "Plne podporujeme rozhodnutie troch štátov EÚ (E3) spustiť mechanizmus na riešenie sporu," uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí vo vyhlásení. "Sme presvedčení, že tieto štáty sú oprávnené vyvíjať ďalší diplomatický a ekonomický tlak," dodal hovorca.
Británia, Francúzsko a Nemecko spustili mechanizmus na riešenie sporov zahrnutý v historickej jadrovej dohode s Iránom v čase, keď napätie medzi Západom a Iránom narástlo. Toto zhoršenie nastalo po zabití vplyvného iránskeho veliteľa Kásema Solejmáního americkým dronom v Iraku a aj po tom, čo Teherán niekoľko dní po havárii dopravného lietadla ukrajinských aerolínií priznal, že boeing omylom zostrelil.
Spustenie mechanizmu na riešenie sporov zahrnutého v jadrovej dohode oznámili v utorok ministri zahraničných vecí Británie, Francúzska a Nemecka. Aktivuje sa v prípade nedodržania podmienok uvedenej medzinárodnej zmluvy.
Diplomati zdôraznili, že medzi bezpečnostné záujmy Európskej únie patrí presadzovanie režimu nešírenia jadrových zbraní a zaistenie toho, aby Irán nikdy nevyvinul jadrovú zbraň. Spoločný komplexný akčný plán (JCPoA), čiže jadrová dohoda s Iránom, to mal zaručiť.
"Rokovali sme o JCPoA s presvedčením, že to prispeje k budovaniu dôvery vo výlučne mierový charakter iránskeho jadrového programu, ako aj k medzinárodnému mieru a bezpečnosti," konštatuje sa v dokumente zaslanom médiám.
Trojica ministrov pripomenula, že európski signatári dohody (E3) a Európska únia pracovali na zachovaní jadrovej dohody, pričom zrušili všetky predošlé sankcie voči Iránu.
Podľa ministrov však potom Únia s obavami sledovala rozhodnutia Teheránu, ktorý v máji 2019 začal postupne odstupovať od svojich záväzkov súvisiacich so zmluvou, a snažila sa iránsku stranu odhovoriť od tohto smerovania. K poslednému, v poradí už piatemu, oslabeniu záväzkov JCPoA zo strany Teheránu došlo 5. januára 2020.