Sopka Taal, ktorá sa nachádza v provincii Batangas približne 66 kilometrov južne od Manily a jej vrchol je obklopený rovnomenným jazerom, začala nepravidelne chrliť popol v nedeľu.
Obyvateľov preventívne evakuovali z niektorých miest v provinciách Batangas a Cavite, nachádzajúcich sa v ohrozenej zóne. Niektorí však i tak napriek nebezpečenstvu odmietli odísť, aby dohliadli na svoje domy a majetok.
Vyľudnené mestá a dediny prehľadávajú záchranári, policajti a vojaci, aby sa ubezpečili, že v nich neostali civilisti. Prehliadky spustili, keď sa objavili správy, že sa z preplnených evakuačných zariadení niektorí ľudia vrátili domov.
Filipínsky ústav vulkanológie a seizmológie (PHIVOLCS) uviedol, že v sopke Taal za posledných 23 hodín monitoroval "nepretržitú, ale všeobecne slabšiu erupciu hlavného kráteru v dôsledku magmatických a hydrovulkanických procesov".
Ústav ďalej informoval, že sopka už spôsobila obrovské praskliny v zemi a deformácie pôdy v mestách vo svojom okolí. Nastali taktiež stovky sopečných zemetrasení, únik vysokých emisií oxidu siričitého, a nepretržitý magmatický pohyb, ktorý môže viesť k eruptívnejším udalostiam.
PHIVOLCS zopakoval svoje odporúčanie na úplnú evakuáciu ostrova a ohrozených oblastí. "V dôsledku sopečnej činnosti ostáva naďalej v platnosti varovanie štvrtého stupňa," píše sa v poslednom obežníku vulkanológov. To znamená, že "nebezpečná explozívna erupcia môže nastať v priebehu najbližších hodín až dní".
Sopka chrlila lávu až do výšky 500 metrov a para obsahujúca popol siahala až do výšky dva kilometre. V okolí sopky Taal zaznamenali viac ako 200 zemetrasení.
Úrady a školy vo viacerých mestách vrátane Manily zostali zavreté z dôvodu zdravotných rizík, ktoré by mohol spôsobiť popol zo sopky.
Sopka Taal je druhou najaktívnejšou na Filipínach, no patrí k obľúbeným cieľom turistov aj pre prekrásne kráterové jazero. Od roku 1572 vybuchla 33-krát, k poslednej väčšej explózii došlo v októbri 1977. Doteraz najhorší bol výbuch sopky Taal v roku 1911, keď si vyžiadal viac než 1300 obetí na životoch.
Ostrovné Filipíny, ktoré majú približne 22 aktívnych sopiek, ležia v oblasti tzv. Ohnivého kruhu, kde je zvýšená vulkanická aktivita a vyskytuje sa tam približne 90 percent všetkých zemetrasení na Zemi.