Turecko bolo jedinou krajinou na svete okrem Číny, ktorá úplne zablokovala prístup ku všetkým jazykovým verziám Wikipédie. Ten platil v Turecku od 29. apríla 2017. Turecký ústavný súd už v decembri rozhodol, že zákaz prístupu na Wikipédiu zo strany tamojšej vlády je porušením slobody slova a nariadil okamžité zrušenie tohto zákazu.
Sudca v stredu svoje rozhodnutie zaslal tamojšiemu úradu pre informačné a komunikačné technológie, ktorý má podniknúť ďalšie kroky, napísala agentúra Anadolu.
Podľa Ankary viaceré heslá na Wikipédii obsahovali tvrdenia, že turecká vláda bola zapletená do ropného obchodu s džihádistickou organizáciou Islamský štát (IS), pričom Turecko obviňovali z podpory IS a ďalších teroristických skupín.
Po tom, ako Wikipédia odmietla tento obsah odstrániť, odvolávajúc sa na svoj odpor proti cenzúre, Ankara vyhlásila, že Wikipédia je súčasťou kampane zameranej na pošpinenie dobrého mena krajiny.
Ľudskoprávne skupiny pravidelne kritizujú porušovanie slobody prejavu v Turecku počas vlády prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Dochádza k tomu najmä od roku 2016, keď sa odohral neúspešný pokus o štátny prevrat, po ktorom nasledovali rozsiahle zásahy voči kritikom vlády.