Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a premiér medzinárodne uznanej líbyjskej vlády národnej jednoty Fájiz Sarrádž podpísali koncom novembra 2019 dohodu, ktorá sa týka vojenskej spolupráce a spolupráce v oblasti bezpečnosti a námorného práva.
Grécko vyjadrilo svoju nespokojnosť s touto dohodou, ktorá spochybňuje námorné hranice vo východnom Stredomorí a ignoruje námorné právo Grécka v tejto oblasti, kde sa údajne nachádzajú ložiská zemného plynu. Mitsotakis dohodu medzi Líbyou a Tureckom označil za "neprijateľnú a nelegálnu".
"Grécko na úrovni summitu Európskej únie nikdy neprijme v súvislosti s Líbyou žiadne politické riešenie, ktoré nezahŕňa ako jednu z podmienok zrušenie tejto dohody," povedal. Dodal, že Grécko využije právo veta ešte predtým, ako sa táto záležitosť dostane do programu summitu na úrovni ministrov zahraničných vecí členských krajín EÚ.
Vzťahy medzi Gréckom a Tureckom sa v ostatných mesiacoch výrazne zhoršili z dôvodu prieskumných vrtov i práv na ťažbu v oblasti Egejského mora pri pobreží Cypru a v okolí gréckeho ostrova Kréta.
Európska únia vyslovila v stredu očakávanie, aby mierová konferencia o Líbyi, ktorá sa uskutoční v nedeľu v Berlíne, posunula politický proces smerom k prímeriu.
Nemecko organizuje konferenciu o budúcnosti Líbye v spolupráci s Organizáciou Spojených národov (OSN), ktorá zastrešuje rozhovory o mierovom riešení konfliktu v tejto severoafrickej krajine. Mitsotakis vyjadril tiež sklamanie v súvislosti s tým, že Grécko na túto konferenciu nebolo pozvané.
Mitsotakis má v piatok absolvovať rokovanie s poľným maršalom Chalífom Haftarom, ktorý bojuje proti medzinárodne uznanej líbyjskej vláde v Tripolise a podporuje konkurenčnú vládu sídliacu vo východolíbyjskom Tobruku. Haftar vo štvrtok pricestoval do Atén a stretol sa s gréckym ministrom zahraničných vecí Nikosom Dendiasom.