"Prerušujeme vzťahy s venezuelskú vládou," vyhlásil pred novinármi. "Dali sme pokyn ministrovi zahraničia, aby sa vrátila jediná osoba, ktorá zostala na veľvyslanectve vo Venezuele a definitívne ukončíme vzťahy s venezuelskú vládou," dodal.
Konzervatívny politik Giammattei až v utorok večer (miestneho času) zložil slávnostnú prísahu a oficiálne sa ujal funkcie hlavy štátu. Šesťdesiattriročný Giammattei vyhral v auguste druhé kolo prezidentských volieb, v ktorom porazil manželku bývalého sociálnodemokratického prezidenta Sandru Torresovú. Jeho politická sokyňa bola onedlho potom zatknutá kvôli údajnému nelegálnemu financovaniu svojej volebnej kampane.
Už v novembri dal konzervatívec Giammattei najavo, že po nástupe do najvyššej úradu preruší všetky diplomatické styky s vládou socialistického prezidenta Venezuely Nicolasa Madura.
Už jeho predchodca Jimmy Morasles vlani v januári uznal za hlavu Venezuely opozičného vodcu Juana Guaidóa, ale zastupiteľský úrad vo Venezuele ďalej fungoval pod vedením chargé d'affaires, pripomenula agentúra AFP.
Guaidóa za hlavu štátu uznalo takmer 60 krajín. Sú medzi nimi Spojené štáty, časť krajín Latinskej Ameriky a tiež značná časť európskych krajín vrátane Česka. Naopak Rusko, Turecko alebo Čína podporujú ďalej Madura.
Opozícia i rad expertov viní socialistickú vládu z kolapsu ekonomiky. V krajine je humanitárna kríza, v ktorej sa nedostáva ľuďom liekov aj základných potravín. Časté sú tiež aj niekoľkodňové výpadky energie a dodávok vody.