Čo je to vlastne karnozín?
Karnozín je bielkovina, ktorá sa prirodzene vyskytuje v ľudskom tele všade tam, kde sú vyššie energetické požiadavky ako je mozog, srdce, svaly a pečeň. Doterajšie štúdie ukázali, že koncentrácia svalového karnozínu je ovplyvnená pohlavím (vyššie hladiny sú u mužov), vekom, zdravotným stavom ale aj fyzickou aktivitou, či znížením príjmu potravy.
Karnozín ovplyvňuje zásadné procesy prebiehajúce v našom tele na všetkých úrovniach, od molekulárnej až po ochranu centrálneho nervového systému. Ale dôležité je vedieť, že biosyntéza karnozínu sa zhruba po 35. roku života začne postupne znižovať a preto jeho substitúcia môže priniesť výrazný benefit.
Aké sú teda jeho účinky a kde môže mať svoje uplatnenie?
Suplementácia karnozínom je relatívne novou a rastúcou oblasťou výskumu. Vedecký význam tejto pozoruhodnej látky sa zvýšil pred niekoľkými rokmi - najmä po austrálskych a britských objavov týkajúcich sa účinku karnozínu na procesy starnutia.
V súčasnosti prebieha vo svete veľa štúdií o biologických funkciách karnozínu. Aktívne zastúpenie v tejto vedeckej činnosti má aj Slovenská republika. Slovenská akadémia vied v spolupráci s Univerzitnou nemocnicou realizuje medzinárodnú štúdiu, ktorá skúma prospešné účinky karnozínu na poznávacie, motorické a metabolické funkcie u pacientov v ranných štádiách Parkinsonovej choroby a mala by byť ukončená v roku 2020.
Štúdie vykonané na laboratórnych zvieratách a ľuďoch preukázali, že karnozín vďaka svojej silnej antioxidačnej, pufrovacej, chelatačnej a anti-glykačnej aktivite môže liečiť alebo zmierňovať mnoho chorôb.
Jeho potenciálne prospešné účinky sú:
- zníženie zvýšeného tlaku krvi: uplatnenie pri arteriálnej hypertenzii
- prevencia oxidácie LDL-cholesterolu: môže zabrániť vzniku a rozvoju artériosklerózy (kôrnateniu ciev)
- zvýšenie sily sťahov srdcového svalu a ochrana proti nedostatku kyslíka: benefit u pacientov s ischemickou chorobou srdca
- chráni bielkoviny pred deštrukčným pôsobením vysokej hladiny cukrov, čím pomáha zmierňovať komplikácie spôsobené cukrovkou ako sú poškodenie obličiek, ciev, periférnych nervov a sietnice
- potláča nežiadúce účinky oxidatívneho stresu a akumuláciu abnormálnych bielkovín a fosfolipidov najmä v mozgu: uplatnenie u neurodegeneratívnych ochorení ako je Alzheimerová a Parkinsonova choroba, ale ako neuroprotektívum môže mať významný vplyv aj pri ďalších neurologických a duševných ochoreniach (skleróza multiplex, epilepsia, mŕtvica, demencia, depresívne stavy a pod.)
- tvorba komplexov s kovovými iónmi (meď, zinok, nikel, kobalt a pod.): karnozín – zinkový komplex pôsobí pri hojení žalúdočných vredov a pri gastritídach vyvolaných Helicobacter pylori
- udržiava v rovnováhe hormonálny a autonómny nervový systém a ochraňuje celý nervový systém, čím významne pôsobí proti stresu
- neuroprotektívne účinky a vplyv na vývin mozgu a jeho funkcií: uplatnenie u detí s poruchami autistického spektra a poruchami učenia,
- prevencia a zmierňovanie očných ochorení ako je šedý zákal a katarakta (očné kvapky s obsahom karnozínu)
- neutralizuje kyselinu mliečnu vytvorenú pri svalovej práci (zabraňuje prekysleniu), zvyšuje svalovú kontraktilitu a jej odolnosť voči únave, urýchľuje regeneráciu a preto je karnozín ideálnym doplnkom pre športovcov
- zabraňuje skracovaniu telomér (takzvaných „molekulárnych hodín“): pozitívne ovplyvňuje proces starnutia
- zlepšuje schopnosti logického myslenia a pamäť
- skúmajú sa aj jeho protinádorové vlastnosti
Ako zistím, že potrebujem karnozín?
Najvhodnejší postup je priamo zistiť, či je náš autonómny nervový systém v harmónii a či jeho zložky fungujú správne. Toto môžeme zmerať na prístroji KARDiVAR, ktorý meria variabilitu srdcového rytmu pomocou končatinového EKG vyšetrenia.
Výsledky vyšetrenia dávajú obraz o tom, ako prebiehajú regeneračné procesy v našom tele, ako je organizmus schopný tvoriť energiu a či jej má dostatok. Chronický stres je hlavnou príčinou civilizačných ochorení. Prístroj KARDiVAR nám ukáže, akú máme hladina stresu, či ho vieme zvládnuť alebo čí sú už potrebné opatrenia ako prevencia pred možným vznikom ochorenia. Vyšetrením môžeme zistiť, či dochádza k preťaženiu organizmu vplyvom zníženej tvorby bunkovej energie a v akej fáze sa nachádzajú naše procesy starnutia. Pokiaľ trpíte chronickým ochorením, môžeme overiť, ako veľmi musí organizmus „ bojovať“ na udržanie funkčného prostredia.
Jednoduchým, neinvazívnym vyšetrením, ktoré trvá asi 5 minút, získame obraz schopnosti vášho organizmu kompenzovať zaťaženie.
Karnozín má schopnosť pozitívne ovplyvňovať funkčnosť autonómneho nervového systému ako celku, jeho výkonnosť a efektivitu. Na optimalizáciu a plnú funkčnosť tohoto systému sa odporúča jeho dlhodobé užívanie.
Prečo je Karnozín EXTRA extra?
Karnozín Extra so svojou 6 zložkovou receptúrou obsahuje L-karnozín v špeciálnej forme, ktorá je chránená pred účinkom karnozinázy (enzým, ktorý rozkladá karnozín).V porovnaní s čistým L – karnozínom vykazuje Karnozín EXTRA lepšiu biodostupnosť a silnejšie antioxidačné vlastnosti.
Ďalšou výhodou karnozínu ako takého je, že doteraz neboli zaznamenané žiadne vedľajšie účinky a nie sú známe interferencie so žiadnou známou látkou. Je vedecky dokázané, že karnozín môžu užívať aj deti.