Z tejto mince vyrazili iba šesť kusov a plánovaná sériová výroba sa nikdy nerozbehla. Eduard VIII. nastúpil na trón v roku 1936. Mal však slabosť pre ženy a jedna z nich sa mu stala osudnou. Wallis Simpson, rozvedená Američanka, zmenila dejiny celej krajiny. Eduardova láska k nej zapríčinila krízu monarchie.
Kráľ abdikoval a prepustil trón svojmu bratovi Jurajovi VI., otcovi súčasnej kráľovnej Alžbety II. Mince s Eduardovou podobizňou mali začať raziť v januári 1937. Kráľ však odstúpil mesiac predtým. Eduard, z ktorého sa po abdikácii stal vojvoda z Windsoru, neskôr požiadal, či by sériu mincí predsa len nevyrazili. Juraj VI. to však rezolútne odmietol.
Vzniklo tak len šesť kusov zo skúšobnej série. Štyri mince sú v múzeách a dve v súkromných rukách. Jedna bola nedávno na predaj v USA. Anonymný britský zberateľ neváhal a dal za ňu závratných 1,2 milióna eur, aby ju dostal domov.
Vzácnosť tejto mince je nielen v jej jedinečnosti, ale aj v dizajne. Aj pri jej navrhovaní sa preukázala samoľúbosť kráľa Eduarda. Porušil vyše 350-ročnú tradíciu, podľa ktorej mal panovník na minci smerovať profilom na opačnú stranu ako jeho predchodca. Eduardovi sa však zdalo, že jeho ľavý profil jednoducho vyzerá lepšie. Ostatní panovníci tradíciu dodržali.
Minca Eduarda VIII.
• vyrobená v roku 1936
• nominálna hodnota 1 libra
• 22-karátové zlato
• priemer: 22 mm
• hmotnosť: 7,98 g
• cena: 1,2 milióna eur
Porušil tradíciu
Už od čias panovníka Karola II. je tradícia, že králi zobrazení na minciach svoj profil smerujú do opačnej strany ako ich predchodca. Eduard, pre svoju márnivosť porušil 350 ročnú tradíciu.