Aktivisti stojaci za piatkovým podujatím vyjadrili presvedčenie, že srbská vláda by mala podniknúť kroky na obmedzenie smogu v Belehrade, ako je zlepšenie verejnej dopravy alebo výsadba stromov. "Štát 21. storočia nemôže hľadieť do neba a čakať, kedy začne fúkať vietor," povedal Radomir Lazovič zo skupiny Nepotopme Belehrad. "Ľudia dostávajú choroby a zomierajú," dodal.
Vysoké koncentrácie znečisťujúcich látok v ovzduší boli počas uplynulého týždňa zaznamenané aj v iných veľkých mestách na Balkáne. Najhorší zimný smog má tradične Sarajevo, hlavné mesto Bosny a Hercegoviny, ktoré leží v údolí obklopenom vysokými horami. Sarajevské úrady v piatok prisľúbili, že budú rozdávať zadarmo ochranné rúška obyvateľom, ktorým najviac hrozia zdravotné ťažkosti v dôsledku znečisteného ovzdušia.
Srbská vláda v piatok vyhlásila, že vytvorila tím s úlohou bojovať proti smogu "systematickým spôsobom". Predstavitelia apelovali na verejnosť, aby nepodliehala panike, keďže zlá kvalita ovzdušia je problémom už celé desaťročia.
Experti uvádzajú, že k znečisteniu ovzdušia na Balkáne prispievajú uhoľné elektrárne, staré automobily a ďalšie faktory. V uplynulom týždni navyše tento región zasiahli husté hmly.
Podľa vlaňajšej správy Programu OSN pre životné prostredie (UNEP) znečistenie ovzdušia na západnom Balkáne môže skracovať život tamojších obyvateľov až o 1,3 roka. Experti varovali, že zhoršovanie stavu životného prostredia môže brániť ďalšiemu napredovaniu Srbska a iných balkánskych krajín v úsilí začleniť sa do EÚ, uviedla AP.