U nás dlhodobo zastávame názor, že naša voda je neškodná a nepredstavuje zdravotné riziko. Je to však naozaj tak? Ako sa závažné ochorenie prejavuje a ako mu predísť?
Odborníci sledovali bezpečnosť pitnej vody, konkrétne obsah látok THM v nej, a svoju štúdiu uverejnili v časopise Environmental Health Perspectives. Dáta zozbierané za viac ako desať rokov ukazujú, že až 6 500 Európanov ročne dostane rakovinu močového mechúra práve z pitnej vody. To by znamenalo zhruba 5 % všetkých prípadov tohto karcinómu. Podľa Manolisa Kogevinasa, jedného z autorov štúdie, aktuálne veľmi nízke úrovne škodlivín „stále môžu veľkou mierou prispievať k rakovine močového mechúra“. Predchádzať sa jej dá rôznymi spôsobmi optimalizácie ošetrovania vody. Ako sa chrániť v praxi? Je lepšie piť minerálku či balenú vodu?
Čo je THM?
Skupina látok nazývaných trihalometány. Vnikajú ako vedľajší produkt pri dezinfekcii vody, tzv. chlórovaní. Svetová zdravotnícka organizácia označuje THM za možný ľudský karcinogén, avšak zdôrazňuje sa potrebné dlhodobé užívanie v desiatkach rokov, aby sa prejavili prípadne negatívne následky.
Nechlórovať nie je možné
Štúdia dokazuje, že THM v pitnej vode skutočne môžu mať vplyv na zdravie ľudí a je vhodné snažiť sa ich hladinu znižovať. Jednoznačne však nie je dôvod vyhýbať sa pitnej vode. Chlórovanie vody dokázateľne zachránilo tisíce ľudských životov. Prípadná znečistená voda predstavuje pre naše zdravie niekoľkonásobne vyššie riziko než stopové množstvá THM.
Aká je slovenská voda?
Obsah nebezpečných látok je u nás dlhodobo hlboko pod povolenou hranicou.
- povolený limit THM - 100 μg/l
- priemerná hodnota v EÚ - 11,7 μg/l
- priemerná hodnota Slovenska - 10,0 μg/l
Kohútikovú vodu nezatracujte
Etela Janeková, internistka a všeobecná lekárka
Na pitie je najlepšia voda z vodovodu filtrovaná cez filtre, ktoré sa dajú kúpiť. Dobré sú minerálka, čaj či aj prevarená voda.
Balená voda má aj negatíva
- drahá
- vytvára plastový odpad
- prítomnosť THM bola dokázaná aj v nej
- odstránenie čiastočné alebo úplné
- rádioterapia
- chemoterapia
Príznaky rakoviny močového mechúra
- krvavý moč, krv sa môže objaviť prerušovane, nemusí byť trvale prítomná
- príležitostné pálenie pri močení
- častejšie močenie
- nutkanie na močenie
Liečba
- chirurgické odstránenie čiastočné alebo úplné
- rádioterapia
- chemoterapia