Hodinový stroj na Mestskej veži v Trnave pochádza z dielne významného hodinára Franza Langa, ktorý ho osadil v roku 1729. Ten funguje dodnes bez akéhokoľvek elektrického pohonu. „Jeho hnacou silou sú už generácie ruky pánov trnavského času z rodu Nemčekovcov,“ uviedla riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Michaela Sendeková. Zvedavci si môžu vyskúšať, ako hodiny fungujú počas výstupu na vežu 21. februára.
Posledných osem rokov sa o stroj stará hodinár Karol Nemček so svojím otcom. „Hodinový stroj má tri časti, každú z nich poháňa závažie. Starajú sa oň vždy dvaja ľudia. V minulosti túto dvojicu tvorili spravidla otec so synom. Tým, že hodiny idú nepretržite, je nevyhnutné, aby bol jeden z hodinárov vždy prítomný v meste,“ vysvetlil Nemček, ktorého rodina si túto prácu odovzdáva z generácie na generáciu. Nemčekovci sa tak o hodinový stroj starajú už sto rokov.
Prácou hodinára je skontrolovať hodiny, natiahnuť ich, skontrolovať časti stroja i budovu. To musí urobiť každých 24 hodín. Nemček porozprával aj o výnimočnosti mechanizmu hodín. Jednotlivé kolieska a súkolia sú vykované.
Tajomstvo hodín
- Hodinový stroj z roku 1729
- Starajú sa o ne vždy 2 hodinári
- Idú nepretržite
- Poháňajú ich závažia
- Kontrolujú sa každých 24 hodín