Účastníci summitu sa dohodli aj na tom, že nebudú poskytovať ďalšiu vojenskú podporu bojujúcim stranám v Líbyi, kým tam trvá prímerie, uviedla Merkelová po približne štvorhodinovej konferencii.
Nemecká kancelárka privítala na summite lídrov 11 krajín (mimo Líbye), ako aj zástupcov OSN, Európskej únie, Africkej únie a Ligy arabských štátov. Na konferencii sa zúčastnili napríklad ruský prezident Vladimir Putin, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, francúzsky prezident Emmanuel Macron, taliansky premiér Giuseppe Conte, britský premiér Boris Johnson a minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo.
Do Berlína prišli aj kľúčoví rivali - šéf líbyjskej medzinárodne uznanej vlády Fájiz Sarrádž a veliteľ Líbyjskej národnej armády (LNA) Chalífa Haftar. Merkelová a jej minister zahraničných vecí Heiko Maas sa pred začiatkom summitu stretli s oboma mužmi. Na skupinovej fotografii na začiatku konferencie sa však dvojica neobjavila a ďalšie podrobnosti o ich účasti neboli bezprostredne známe.
Podľa agentúry DPA sa delegácia líbyjskej medzinárodne uznanej vlády odmietla stretnúť s Haftarom. Účasť Haftara a Sarrádža na summite nebola spočiatku plánovaná, ale Nemecko zmenilo svoje rozhodnutie po tom, ako "Rusko a ďalší hráči na tom trvali", uviedol týždenník Der Spiegel.
Haftar bojuje proti Sarrádžovej vláde sídliacej v metropole Tripolis a podporuje konkurenčnú vládu sídliacu v Tobruku na východe krajiny.V Líbyi vypukol chaos po povstaní z roku 2011, ktoré leteckými údermi podporilo aj NATO. Viedlo k pádu režimu Muammara Kaddáfího i jeho smrti.