Na Hrebienku sa okrem tímov z Ázie predviedli aj majstri z Walesu, Česka, Nórska či Fínska, ktorí vyrezávali sochy na dva námety – Zachráňme našu planétu a Rozprávkový svet mojimi očami.
Na podujatie zamierili tisícky divákov, no niektorí radšej cestovali električkou, aby sa vyhli preplneným parkoviskám v Smokovci. Na Hrebienku si potom poobzerali ocenené diela, ktoré vybrala slovensko-česká porota. V sobotu vyhrali Walesania James Tottle a Dany Thomas, druhí skončili Marián Maršálek a Ondřej Procházka z Česka a za nimi skončil mongolský manželský pár. V nedeľu sa síce tiež vytvorilo veľa zaujímavých sôch, no ľudia si najviac obzerali víťazného slimáka od mongolských manželov.
„Ak sa do Tatier dostaneme aj budúci rok, zabojujeme opäť o víťazstvo,“ prezradila plány Baatar Dorjinamjil s manželom Khashbaatarom Solongom, ktorí v sobotu zažili aj úsmevnú príhodu. „Skončili sme tretí a vtedy Česi povedali, blbci, keby tam nedali tie snehové bodky mohli vyhrať. Česky som im odpovedal, že ďakujem za radu, ale prišla neskoro. Ostali prekvapení, že im rozumiem. Pár rokov som žil v Čechách a tak trochu rozumiem," prezradil s úsmevom. Fíni v nedelu zahviezdili slimákom s anjelikom, s ktorými získali cenu diváka.
Na mieste bol aj akademický sochár Jozef Mundier, ktorý ocenil tvorivosť súťažiacich: „Na každú sochu mali 10 ľadových kvádrov, z ktorých za osem a pol hodiny museli vytvoriť svoje dielo. Najväčšie problémy im robilo slnko, ale nakoniec to všetci zvládli a vybrať tie najlepšie sochy nebolo jednoduché.“ Návštevníci sa na Hrebienku môžu kochať sochami, až kým ich neroztopí slnko.
Tatry ice master v číslach
- 35 sôch
- 50 ton ľadu
- 1 socha = 10 blokov ľadu
- 1 blok = 125 kg a 102 x 50 x 25 cm