Obnova fasády brány bola náročná najmä preto, že mnohé z kamenných prvkov boli v katastrofálnom stave, alebo sa zachovali len časti. „O sochu Floriána sa postaral náš skúsený reštaurátor. Zachovali sme aj ruženec, ktorý síce nebol súčasťou sochy, niekto mu ho v minulosti zavesil na krk, no časom s ňou splynul,“ uviedli pamiatkari s tým, že súčasťou brány bude aj replika pôvodného erbu.
Celková investícia do rekonštrukcie fasády, ktorá zahŕňa aj nákup pozemkov a časti opevnenia od súkromného vlastníka, vyšla pamiatkarov na 180-tisíc €. Väčšinu financií získali z ministerstva kultúry. O ďalšie dotácie sa chcú uchádzať aj pri obnove interiéru. Následne by Piargska brána bola sprístupnená aj návštevníkom a turistom. „Vznikne v nej priestor na prezentáciu histórie tohto klenotu a aj Banskej Štiavnice. Žiaľ, keďže ide o malý priestor a schodisko je veľmi úzke, nebude sa brána dať navštíviť kedykoľvek, sprístupníme ju však v určitých dňoch v roku,“ upozornili pamiatkari.
Toto opravili
• nanovo vymodelovali rímsy, atiky a šambrány
• obnovili omietky
• vynovili strechu
• urobili nové oplechovanie a inžinierske siete
• napojili bránu na kanalizáciu a odvodnili
• opravili cestu
Piargska brána
V rámci vonkajšieho systému bola na ceste od Štiavnických Baní (Piargu) vybudovaná v r. 1554 Piargska brána. Vďaka nej a ďalším vonkajším, ale aj vnútorným vstupným bránam bolo mesto dokonale hermeticky uzatvorené. Turci sa tak do Štiavnice nikdy nedostali. Predpokladá sa, že pri vstupe cez bránu sa muselo platiť mýto.