Stovky ľudí dojal osud rodinky zo Štrkoveckého jazera, ktorej zahynula nielen mama, ale i tri mláďatá. O to vzácnejší je fotoúlovok, ktorý sa v uplynulých dňoch podaril čitateľovi Rudolfovi. Na kraji mesta si totiž spoločne hoveli desiatky nádherných operencov.
„Vidieť takmer 50 divých labutí naraz sa nestáva často. Dnes (v nedeľu, pozn. red.) som mal to šťastie vidieť ich v okolí Devínskej Novej Vsi,“ prezradil nadšene Rudolf. Kŕdeľ bielych, ale i do hneda sfarbených operencov sa spokojne usadil na kraji hlavného mesta a nenechal sa ničím vyrušiť.
Podľa Romana Slobodníka z Ochrany dravcov na Slovensku sú naše jedince sčasti sťahovavé a časť vtákov, najmä starých, tu zostáva. „Naopak, zimu u nás často trávia jedince pôvodom z Poľska, Bieloruska a podobne. Keď uvidíme takýto kŕdeľ labutí na poli, nemali by sme robiť nič. Nekŕmiť ich rožkami a podobne,“ vraví.
Množstvo chráni pred predátormi
Roman Slobodník, Ochrana dravcov na Slovensku
- V zimnom období je pre niektoré druhy vtákov typické kŕdľovanie sa. Medzi takéto druhy patrí aj labuť. V jej prípade strieda dva biotopy, jedným z nich je vodná plocha a druhým práve otvorené stanovištia ako polia, lúky a podobne, kde sa pasie. Takto si vytvárajú ochranu napríklad proti predátorom.