Richard Rybníček, primátor Trenčína
Aj keď sa neustále z úst predstaviteľov politických strán spomínajú hlavne sektorové reformy ako zdravotníctvo, školstvo, justícia, prokuratúra, som presvedčený, že okrem nastolenia spravodlivosti pre občanov a zvyšovania ich bezpečnosti, je nevyhnutná zásadná systémová zmena spravovania štátu. Je nevyhnutné pokračovať v posilnení významu miest, obcí a regiónov, je nevyhnutné upraviť rozdelenie právomocí medzi mestami, obcami, regiónmi a centrálnou vládou tak, aby občan jasne vedel, kto je za čo zodpovedný, a aby ten čo má zodpovednosť, mal aj potrebné nástroje rozhodovania a financovania. Dnes mi pripadá spravovanie štátu ako organizovaná nezodpovednosť.
Zmeniť to môže dokončenie reformy verejnej správy, ktorá by mala nadviazať na opatrenia z rokov 1998 – 2004. Dokončenie reformy správy štátu bude vyžadovať silný manažment na úrovni vlády a veľa trpezlivosti. Bez nej, realizáciou iba čiastkových opatrení, žiadnu podstatnú zmenu nedosiahneme.
Treba zastaviť spomínanú organizovanú nezodpovednosť zo strany poslancov Národnej rady SR, ktorí za posledné štyri roky prijali desiatky zákonov a regulačných opatrení, ktorými si štát podriaďuje mestá a obce, nakladá im ďalšie úlohy a tým obmedzuje možnosť investícii do služieb, ktoré občania požadujú a najmä potrebujú, aby pocítili, prečo a načo platia dane a poplatky.
Slovensko patrí k štátom s najmenším podielom výdavkov územnej samosprávy na verejných výdavkoch a zároveň patríme k štátom s najvyššou mierou nedôvery voči fungovaniu vlastného štátu. Súvislosť je zrejmá, ak sa pozrieme na severské štáty, kde sa sila miest a regiónov snúbi so spokojnosťou obyvateľov.
Dôsledkom nedôvery je súčasné centralistické spravovanie štátu, spôsob kreovania parlamentu, kedy život na Slovensku nie je procesom zdola nahor, ale jeho smerovanie je v rukách pár straníckych vodcov. Nemôžeme očakávať zásadnú zmenu v spoločnosti, ak nezmeníme súčasný systém spravovania štátu. Nastolenie práva a spravodlivosti je obrovsky dôležité, ale ak nezmeníme systém spravovania, vždy bude hroziť, že si zle zvolíme.
Nedôvera, pretrvávanie rozdrobenosti komunít, často aj vďaka opatreniam centrálnej vlády uplatnením hesla rozdeľuj a panuj, obmedzuje možnosti využitia potenciálu Slovenska, obmedzuje kreatívne schopnosti občanov, spôsobuje emigráciu mladých ľudí z regiónov do Bratislavy, ale aj zo Slovenska. A to nie je v prospech obyvateľov. Obávam sa, že takáto nezodpovedná politika sa naplno prejaví, keď stratíme nároky na eurofondy a keď nebudeme pripravení na technologický pokrok. V zle nastavenom systéme spravovania štátu sa totiž aj zle riadi, šetrí, investuje, rozvíja a žije.
-----
Názory redakcie sa nemusia stotožňovať
s názormi autora komentára, ktorý zodpovedá aj za jeho vecný obsah.