Podľa agentúry Reuters by tak neexistovala záruka predvolania svedkov a predkladania nových dôkazov.
V návrhu sa píše, že demokratickí žalobcovia zo Snemovne reprezentantov a Trumpovi právnici budú mať na prezentáciu svojich argumentov rovnomerne rozdelených 48 hodín a to v priebehu maximálne štyroch dní. Rokovať by mohli každý deň aj 12 hodín a končili by po polnoci miestneho času. Proces impeachmentu by tak mal oveľa rýchlejšie tempo ako v prípade ústavnej žaloby na exprezidenta Billa Clintona v roku 1999. Líder demokratov v Senáte Chuck Schumer uviedol, že McConnell sa snaží urýchliť proces a sťažuje predkladanie dokumentov a vypovedanie svedkov. Balík McConnelových návrhov, o ktorých sa bude hlasovať v utorok, nazval "národnou hanbou".
Trump bude v čase otvorenia procesu v zahraničí - v pondelok odletel na Svetové ekonomické fórum (WEF) vo švajčiarskom Davose. Jeho právnici v pondelok označili impeachment schválený Snemovňou reprezentantov za "nebezpečné prekrútenie" americkej ústavy a žiadali, aby Senát zbavil Trumpa všetkých obvinení. Dolná komora Kongresu, v ktorej majú väčšinu demokrati, 18. decembra rozhodla o podaní ústavnej žaloby na prezidenta Trumpa vo veci zneužitia právomocí a marenia vyšetrovania vedeného Kongresom.
Podanie žaloby súvisí s obvineniami, že Trump zastavil americkú vojenskú pomoc Ukrajine, aby ju donútil spustiť vyšetrovanie proti jeho možnému rivalovi v budúcoročných prezidentských voľbách Joeovi Bidenovi a jeho synovi Hunterovi. Prezidenta môže uznať za vinného a odvolať z úradu len Senát, kde však majú väčšinu kresiel (53 zo 100) republikáni, ktorí impeachment prezidenta svorne odmietajú. Trump návrh obžaloby označil za "ďalší podvod" zo strany demokratov.