Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip

Sporný účet za likvidáciu paneláku v Prešove: Sumy preverí hlavný kontrolór

Financovanie prác pri odstraňovaní následkov výbuchu plynu na Mukačevskej ulici v Prešove preverí hlavný kontrolór mesta.

Fotogaléria
7
fotiek v galérii

Na pondelkovom (20.1.) rokovaní o tom rozhodli mestskí poslanci. Dôvodom je kritika na sociálnej sieti v súvislosti s objednávkou na záchranné práce v objeme 1,1 milióna eur, ktorú vystavilo mesto. Doterajšie odhadované náklady na záchranné práce sú 1,3 milióna eur. Primátorka mesta Andrea Turčanová poslancov vyzvala, aby predložený návrh o kontrole podporili. "Pretože nič nie je lepšie, ako keď hlavný kontrolór kontroluje veci transparentne, a naozaj, ak niekde je pochybenie, budeme to riešiť. Pokiaľ mám dobrý úmysel, tak mi nemôže prekážať žiadna kontrola," uviedla Turčanová.

 

Ako uviedol hlavný kontrolór mesta Martin Brilla, ak ho o to zastupiteľstvo alebo primátor požiada a vec neznesie odklad, je povinný kontrolu vykonať. "Podľa môjho názoru táto vec odklad neznesie, a preto výkon kontroly začnem prakticky okamžite. Budem komunikovať s mestom, ako aj s verifikačnou komisiu Okresného úradu v Prešove a veľmi dôkladne preskúmam všetky podklady, ktoré budú predmetom fakturácie," uviedol Brilla. V zmysle schváleného uznesenia sa má v prípade zistenia pochybení obrátiť na orgány činné v trestnom konaní.

Všetky faktúry po ukončení záchranných prác skontroluje Okresný úrad v Prešove, ktorý podľa jeho prednostu a zároveň mestského poslanca Emila Chlapečeka má už zo svojho poslania za úlohu verifikovať faktúry, overovať skutočnosť a oprávnenosť vynaložených prác. "Máme presné postupy a inštrukcie, ako sa oprávnenosť predložených faktúr overuje. Ako spomínal premiér, ak budú tieto práce uznané a budú potrebné ďalšie financie, vláda ich uvoľní," vysvetlil Chlapeček.

Otvoriť galériu

Doterajšie odhadované náklady na záchranné práce sú 1,3 milióna eur. Z toho najvyššiu položku predstavuje objednávka na sumu 1,1 milióna eur za asanáciu a demontáž zvyšných štyroch poschodí bytovky, ako aj odvoz a uskladnenie sutín a odpadu. Demoláciu do štvrtého poschodia vykonala česká firma Cannoneer group zadarmo, radnica hradila prevoz stroja. "Na prvý pohľad je to naozaj obrovská suma, zvlášť preto, že je to v jednej objednávke. Je treba si počkať na vystavené faktúry a potom môžeme hovoriť o konkrétnych číslach," povedala Turčanová.

"K dnešnému dňu ešte nevieme skutočné ceny. Ale čo pri viacerých objednávkach už teraz vieme je, že fakturované sumy za vykonané úkony budú nižšie. Viaceré firmy, ktorým sme vystavili objednávku, nám napokon pri konečnej fakturácii dali buď 100-percentnú alebo 50-percentnú zľavu. Len tieto veci budeme vedieť, až keď budú vyfakturované. O to viac ma mrzí, že cez sociálne siete sa šíria neoverené a nepotvrdené informácie," doplnil tajomník Krízového štábu mesta Prešov Peter Kulan.

O aktuálny stav po výbuchu plynu a zničení bytovky sa v piatok (17.1.) v Prešove zaujímal i premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). Ako povedal, v prípade potreby je vláda ochotná sumu jeden milión eur, ktorú poskytla, zvýšiť. Výbuch plynu a následný požiar v 12-podlažnej bytovke na Mukačevskej ulici č. 7 na prešovskom sídlisku 6. decembra 2019 neprežilo sedem ľudí, jedna osoba je nezvestná. Bytovku búrali od 16. do 18. decembra. Krízový štáb rozhodol, že je potrebné ju asanovať celú. V piatok 17. januára bol asanovaný, vyvezený a uskladnený celý zostávajúci skelet bytového domu. Na mieste zostala základová doska budovy pre vyšetrovanie zo strany polície.

Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou News and Media Holding, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk


Najčítanejšie
24h /  3d /  7d
(ilustračné foto)
Foto
WHO hovorí o kríze najvyššieho stupňa núdze: Svet URGENTE žiada o 8 miliónov dolárov!
Podľa šéfa Bieleho domu je Ukrajina na takýto obchod pripravená.
Trump varuje Zelenského: Ak to spraví, bude mať problémy, veľké, veľké problémy!
(ilustračné foto)
Poľský minister o krívačke a slintačke: To, čo povedal o cenách, vás prinúti zamyslieť sa
(ilustračné foto)
Ľadová búrka odtrhla vyše 350 000 ľudí od elektriny: To, čo má nasledovať, neveští nič dobré
Huliak na spoluprácu zlanáril influencerku Petru Pajákovú.
Foto
Nová posila u ministra športu Huliaka: Džob pre vyhodenú farmárku! Prečo si ju zobral do tímu?
Bývalý policajt obvinený z usmrtenia Lucie († 30) je na slobode
Foto
Luciu († 30) zabila guľka zo zbrane expolicajta: Zúfalstvo rodiny! Prečo súd ignoruje zastrelenú mamičku?
Wrestlingová legenda a herec John Cena.
Foto
Hollywoodska hviezda na Slovensku: Pre natáčanie filmu obmedzili dopravu!
Hassan (vľavo) sa s generálnym prokurátorom stretol ešte v 25. marca na pôde Univerzity Mateja Bela.
Prokurátora († 48) našli pod Urpínom s prestrelenou hlavou: Čo kolegovi napísal Žilinka, ženie slzy do očí
Pestrofarebný vták zo Slovenska na niekoľko rokov zmizol.
Foto
O nádherného operenca sme na Slovensku raz už prišli: Teraz sa však hrdí prestížnym titulom!
Mia bola prepustená zo zajatia po 50 dňoch.
Foto
Hrozné zážitky rukojemníčky Hamasu: Po prepustení prišiel šok! Znásilnená tri dni pred svadbou?
Falzifikát olejomaľby Na cyklistickej dráhe kúpilo múzeum v roku 1999.
Podvrh za 413 000 €! Múzeum sa hrdilo exkluzívnym dielom, vyšetrovanie potvrdilo obavy
Kto vypadol v piatom kole?
Foto
Ďalší z kola von: V 5. kole Let's Dance VYPADOL tento tanečný pár!