Ak ste si doteraz mysleli, že najväčšími producentmi sú obrovské chemické továrne, nie je to celkom tak. V najnovšej analýze odborníkov z Inštitútu pre výskum sociálno-ekonomických alternatív - IRVA vyplýva, že vzduch, ktorý Slováci dýchajú, znečisťujú aj spoločnosti, ktoré nie sú verejnosti až také známe. Podľa štúdie tomuto rebríčku neprekvapivo kraľuje košický oceliarsky gigant. Ostatné regióny sa však tiež veľmi tešiť nemôžu, najväčší hriešnici sa nájdu aj v hlavnom meste. Patria k veľkým znečisťovateľom aj firmy v okolí vášho bydliska?
Odborníci porovnávali, koľko škodlivín vypúšťajú jednotlivé firmy v jednotlivých regiónoch. Zamerali sa na najznámejší oxid uhoľnatý, potom na oxidy dusíka a aj na tuhé znečisťujúce látky. Prvenstvo hutníkov a oceliarov sa očakávalo, EÚ už totiž v roku 2009 zaradila košickú oceliareň na 23. miesto v rebríčku najväčších producentov skleníkových plynov v Európe. Ale výsledky analýzy priniesli aj niekoľko výrazne prekvapivých výsledkov. Tak ako v prípade hutníctva a kovovýroby, aj výroba cementu je energeticky náročná. „Navyše cementári postupne v posledných rokoch vymenili palivo,“ hovorí Martin Halás z IRVA. „Namiesto uhlia a plynu začali dovážať zo zahraničia vysokovýhrevný plastový odpad. Tak trochu akoby bez povšimnutia kompetentných orgánov,“ vysvetlil.
Na Slovensku pre každé zariadenie zaoberajúce sa spaľovaním odpadu vrátane spaľovní odpadu platia veľmi prísne kritériá, podmienky či kvóty produkcie emisií. V prípade cementární však, ako hovorí Halás, platí vyššia benevolencia, čo sa týka limitov, čoho výsledkom sú veľmi vysoké hodnoty predovšetkým oxidu uhoľnatého a oxidov dusíka. V prvej pätici najväčších priemyselných znečisťovateľov ovzdušia sa nachádzajú, pochopiteľne, aj oblasti, ako sú ťažba a energie, chemický priemysel a výroba dreva a papiera.
Oceliari: Do ekológie sme investovali 660 mil. €
Ján Bača, U. S. Steel Košice, s. r. o.
Je faktom, že vzhľadom na charakter a objem výroby naša spoločnosť produkuje uvedené emisie. Pre snahu zlepšiť životné prostredie majú európski výrobcovia ocele vyššie náklady než konkurenti sídliaci mimo EÚ. Firma U. S. Steel Košice v priebehu dvadsiatich rokov, čo na Slovensku podniká, investovala do ekológie viac než 660 miliónov USD. Zrealizovala stovky projektov zameraných na všetky zložky životného prostredia vrátane odpadového hospodárstva, energetickej efektívnosti či ochrany vôd, ale predovšetkým na zlepšenie kvality ovzdušia. Tie boli zamerané na znižovanie emisií tuhých znečisťujúcich látok vo výrobných procesoch.
Viera Blazsek, Zväz výrobcov cementu (ZVC) SR
Výrobcovia investujú do nízkouhlíkových technológií, akými sú alternatívne palivá, alternatívne suroviny a zhodnocovanie odpadového tepla. Viac ako 50 % zdrojov energie potrebnej na výrobu sivého cementu pochádza z alternatívnych palív. Vďaka nim výrobcovia radikálne znížili využívanie fosílnych palív, a tým aj produkciu všetkých emisií. Slovenské cementárne investovali do týchto technológií počas posledných 20 rokov niekoľko sto miliónov eur. Niektoré druhy cementov boli ocenené aj Národnou environmentálnou značkou – Environmentálne vhodný produkt. ZVC SR pozorne monitoruje vývoj environmentálnej legislatívy a technológií v celej Európe a v najbližších rokoch očakáva implementáciu pokrokových technológií, ktoré sú momentálne vo fáze vývoja.
Priemerná cementáreň
na Slovensku vyprodukuje ročne toľko CO ako 100-tisíc osobných automobilov jazdiacich na diesel ročne.