Medzi nimi sú aj bývalý vedúci odboru školstva Košického samosprávneho kraja (KSK) Štefan K. a bývalá riaditeľka Spojenej školy Dobšiná, pod ktorú spadá dané elokované pracovisko, Alica K. Novinárov o tom v stredu informoval predseda KSK Rastislav Trnka, obvinenie štyroch osôb potvrdila aj polícia.
Obvinenými v kauze sú aj konateľka firmy S1 Beáta P. a Ivan S. "Počas zaisťovacej policajnej akcie s krycím názvom Panda sme zadržali štyri osoby, ktoré vyšetrovateľ NAKA obvinil z majetkovej trestnej činnosti. Vyšetrovateľ spracoval podnet na ich väzobné stíhanie, ktorý predložil aj s vyšetrovacím spisom prokurátorovi úradu špeciálnej prokuratúry. Ten rozhodne o ďalšom postupe," uviedol pre TASR hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.
"Ja verím, že utorkovým krokom NAKA bol jednak daný výstražný prst do budúcna všetkým takýmto skupinám, a jednak si aj všetci ľudia, ktorí možno vedeli o tomto prípade, ale ho prehliadali, uvedomia, že takéto kroky nebudú z úrovne KSK do budúcna akceptované," povedal Trnka.
Nájomnú zmluvu pre elokované pracovisko v Sečovciach uzatvorila spoločnosť S1 a Spojená škola Dobšiná v septembri 2013 s dodatkom v auguste ďalšieho roku, keď stál na čele KSK Zdenko Trebuľa (Smer-SD). KSK platil ročne za prenájom priestorov na ulici Dargovských hrdinov 71 v Sečovciach 897.000 eur. Podľa neskoršieho znaleckého posudku Úradu KSK však bola všeobecná hodnota tohto nájmu len 31.700 eur.
Po výmene na poste predsedu KSK v decembri 2017 došlo k finančnej kontrole z Úradu KSK, ktorá zistila v kauze nehospodárne nakladanie s finančnými prostriedkami a rozpor zmluvy s viacerými právnymi predpismi. V septembri 2018 Úrad KSK, ktorý je zriaďovateľom školy, informoval o odvolaní riaditeľky Alice K., v novembri následne došlo k presťahovaniu elokovaného pracoviska v Sečovciach do iných priestorov, pričom tento nový nájom predstavuje ročne 27 000 eur.
Podľa Trnku pôvodná nájomná zmluva bola neplatná a kraj podal žalobu na vydanie bezdôvodného obohatenia voči spoločnosti S1. "Kraju vznikla škoda takmer 4,5 milióna eur, ktoré si aktuálne vymáhame súdnou cestou, a ja verím, že tieto peniaze sa vrátia späť do rozpočtu KSK a budú použité na správne účely," povedal. Ak by kraj nezasiahol, táto suma sa podľa neho mohla vyšplhať až na 12 miliónov eur.
V júni 2018 podal Trnka trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu vydierania s tým, že osoby, u ktorých bolo dôvodné podozrenie, že stáli za meganájomným, sa mu mali vyhrážať a ponúkať mu úplatok milión eur za to, aby v kauze nekonal. Ako v stredu novinárom predseda kraja povedal, toto trestné oznámenie bolo zamietnuté. "To znamená, že nebola dokázaná skutková podstata. Mne je to osobne veľmi ľúto," konštatoval.
Pokračuje pritom podľa neho vyšetrovanie zistení, že rómski žiaci elokovaného pracoviska neboli správne zaraďovaní v rámci špeciálnych výchovno-vzdelávacích potrieb a škola tak poberala za žiakov viac peňazí, ako mala nárok.