Ten podrobne popísal, z akej vzdialenosti zavraždil novinára a ako sa presvedčil, že je mŕtva aj jeho snúbenica. Pomerne krátku výpoveď sa snažil spochybniť jeho bratranec a aj ďalší obžalovaný Tomáš Szabó, ktorý sa snaží z brutálneho činu vyvliecť. Svoje právo vypovedať odmietala aj Alena Zsuzsová. Čítanie jej výpovede ale prinieslo pikantné detaily o mocných mužoch, ktorých sa Kočnerova volavka snaží do celej kauzy zatiahnuť.
Szabó obvinil Marčeka z klamstiev
Tomáš Szabó sa snaží očistiť svoje meno na súde. Okrem toho, že spochybnil suseda Jána Kuciaka, ktorý ho videl v aute na ceste do Veľkej Mače, odmieta aj svedectvo bratranca Miroslava Marčeka. „Nikdy by som nešiel vraždiť s vlastným autom, mobilom či SIM kartou,“ uviedol na svoju obhajobu. Podľa jeho slov si Andruskó uňho objednal len bitku mladého novinára a sľúbil mu odmenu tisíc eur.
Odmietol tiež tvrdenie, že by mu dal niekto 50-tisíc eur. Po tom, čo jeho bratranec vyšiel z domu, mu vraj oznámil, že keď vošiel dnu, tak našiel dve mŕtve telá. On to chcel nahlásiť na polícii, Marček mu to zatrhol. Už dlhšiu dobu mal z neho údajne strach, najmä po tom, čo sa mu priznal k vražde dvoch bielych koní a vyhrážal sa aj jemu.
„Myslím si, že Miroslav Marček ma chcel tiež zabiť a keby ste ma nezobrali, tak by som sa konca roku nedožil,“ uviedol mužom zákona. Pri svojej obhajobe sa snažil vyvliecť aj z vraždy podnikateľa Petra Molnára. „On mi robil dobre, tak prečo by som mu ja robil zle?“ uviedol na svoju obranu. Do Veľkej Mače vraj šiel tiež obzerať babetu z bazáru, nie Kuciakov dom.
Ako som zabil Kuciaka
O pracovnom rituáli Jána Kuciaka mal Miroslav Marček dokonalý prehľad. Vedel, že z domu odchádza o 6. hod. a vracia sa o 18. hod. Tak to bolo aj v osudný deň, keď vstúpil do dvora novinára. „Nikoho som v dome nevidel, nebolo tam ani auto. Išiel som vyskúšať dvere, boli zamknuté. O 15 minút prišli Ján Kuciak a Martina Kušnírová. Čakal som ďalej asi hodinu, hodinu a pol. Potom som zaklopal, lebo dvere boli zavreté,“ odpovedal na otázky advokátov. Keď mu Ján Kuciak otvoril, nezaváhal ani chvíľu.
„Strelil som zo vzdialenosti 30 centimetrov, možno menej,“ popísal osudnú chvíľu Marček. „Počuli ste niečo, keď ste strelili Kuciaka do hrude? Povedal niekto niečo?“ pýtala sa sudkyňa Sabová. „Nikto tam nič nepovedal,“ dodal Marček, ktorý odpovedal aj na otázku, ako vedel, že Martina Kušnírová je na mieste mŕtva. „Videl som zásah,“ uzavrel stručne obžalovaný s tým, že Zoltán Andruskó na nich tlačil so slovami, že zadávateľ je netrpezlivý. Po jeho výpovedi sa rodičia Jána a Martiny rozplakali.
Pre súd je Threema zákonná
Je Kočnerova Threema získaná zákonne a akým spôsobom môže byť predložená? Odpoveď na tieto otázky dala predsedníčka senátu, ktorá vyhlásila, že ide o zákonný dôkaz. „Senát po porade nespochybňuje zákonnosť získania dôkazu vyjadrenú analýzou, ktorú poskytol Europol. Súd dospel k záveru, že tento dôkaz je v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a rady z 11. mája 2016,“ povedala Ružena Sabová. Dodala však, že sa komunikácia z Threemy zatiaľ nebude čítať.
Komunikáciu získanú z aplikácie viackrát napadol aj Kočnerov obhajca Marek Para. Podľa právnika Roberta Bánosa znamená pripustenie Threemy ako zákonného dôkazu to, že súd bude tento dôkaz v rámci trestného konania vykonávať, t. j. získavať a súčasne vyhodnocovať informácie z neho získané. „Bude sa z toho čítať v rámci pojednávania. Môže sa čítať hociktorá jeho časť, môže to čítať obhajca aj obžaloba a je to nepriamy dôkaz. Nie je tam niečo, čo by niekoho priamo usvedčovalo z vraždy. Sú to všetko nepriame dôkazy,“ vysvetlil Bános.
Policajti Threemu našli v Kočnerovom telefóne, ktorý im odovzdal exsiskár Peter Tóth. Cez šifrovanú aplikáciu si písal Kočner s ním, ale aj s obžalovanou Zsuzsovou, nitrianskym podnikateľom Bödörom či šéfom Penty Haščákom. Komunikácia ho usvedčuje napríklad z toho, že dal lustrovať viacerých novinárov, vrátane zavraždeného Kuciaka.