Jej hnev zároveň sprevádzal strach o mláďatká, s ktorými sa uhniezdila blízko vody. Hoci sa zdalo, že jej krutovláda pominula, opak je pravdou. Najnovšie sa dorastené mláďatá temperamentnej húsky „udomácnili“ aj na Štrkoveckom jazere, kde pokračujú v šľapajach drsnej nadvlády. Nový Čas zisťoval, ako plánujú ochranári proti panovačnej húske a jej rodine zakročiť.
Húska počas leta strpčovala život divým kačiciam na Kuchajde. Z dôvodu dohľadu nad mláďatami totiž zamedzovala ostatným operencom prístup do vody a boli nútené zdržiavať sa v chládku neďaleko bufetov. Podľa ornitológa Jána Gúgha bolo toto správanie umocnené tým, že samička bola zranená a cítila sa v ohrození. „V ideálnom prípade by sa tento nepôvodný druh mal eliminovať z našej prírody, pretože sa správa agresívne k pôvodným druhom a likviduje ich, alebo priamo vytláča z prostredia,“ uviedol.
Podľa našich informácií sa situácia z leta opakuje tentoraz aj na Štrkovci, kde sa usídlili pravdepodobne mláďatá samičky a terorizujú tam vodné vtáctvo. „Húska štíhla je schopná mimoriadne silne konkurovať domácim druhom v oblasti potravy aj areálu hniezdenia,“ informovalo Štrkovecké jazero prostredníctvom sociálnej siete s tým, že ak sa táto hus vyskytuje vo veľkom počte, môže spôsobiť eutrofizáciu vôd (rast a rozmnoženie rias, pozn. red.) a šírenie chorôb.
Napriek krutovláde húskiných potomkov Štátna ochrana prírody situáciu podľa našich informácií monitoruje a niekoľkokrát sa už pokúšala krutú panovníčku odchytiť na jej pôvodnom mieste na Kuchajde. „V druhej polovici januára sa zvolí najvhodnejšia metóda podľa situácie. Predpokladám, že aj súčasný stav, keď je hladina zamrznutá a húska sa zdržuje len na brehu, by mohol napomáhať odchytu,“ uviedol pre portál bratislava.dnes24 Samuel Pačenovský zo Štátnej ochrany prírody SR.