Informovali o tom vo štvrtok agentúra AP a stanica BBC na svojej webovej stránke. Masiyiwa vlani podľa BBC prostredníctvom svojej dobročinnej organizácie Higherlife Foundation navrhol, že bude lekárom šesť mesiacov vyplácať mesačný príspevok vo výške približne 300 dolárov (270 eur). Lekárom takisto ponúkol zabezpečenie dopravy do práce a z práce. Viac ako 300 lekárov s týmto návrhom súhlasilo. Miliardárova organizácia ponuku znova predložila v utorok.
Združenie nemocničných lekárov (ZHDA), ktoré zastupuje približne 1600 začínajúcich lekárov pracujúcich v štátnych nemocniciach, podľa svojich vyjadrení žiada, aby štrajkujúci túto ponuku prijali. Viceprezident združenia Masimba Ndoro však upozornil, že na riešenie situácie v zdravotníctve je potrebné urobiť viac. Podmienky v štátnych nemocniciach sa podľa neho nemenia.
Problémy zahŕňajú i nedostatok základného materiálu ako obväzy a rukavice. Tieto predmety musia podľa AP v mnohých prípadoch zakúpiť príbuzní pacientov. Ndoro pripomenul, že veľa lekárov opúšťa krajinu a hľadajú iné možnosti uplatnenia.
Lekári v Zimbabwe opustili pracoviská pred štyrmi mesiacmi a začali protesty žiadajúc lepšie výplaty a pracovné podmienky. "Návrat do práce je v záujme lekárov aj pacientov," povedal Ndoro.
Zimbabwe ležiace v juhovýchodnej časti Afriky zápasí s hospodárskou krízou a v krajine je vysoká nezamestnanosť, nedostatok potravín a dochádza k výpadkom elektrickej energie.
Masiyiwa je zakladateľom a výkonným riaditeľom spoločnosti Econet Wireless a hodnota jeho majetku podľa BBC dosahuje vyše jednej miliardy dolárov.